Aby poprawnie wyświetlić stronę wymagana jest najnowsza wersja przeglądarki.

Aby poprawnie wyświetlić stronę wymagana jest najnowsza wersja przeglądarki.

Zaktualizuj Internet Explorer bądź zainstaluj inną przeglądarkę.

Wpis został dodany do czytelni.Zamknij komunikat

Wpis usunięty.Zamknij komunikat

Dodaj wpis do czytelni.
Usuń z czytelni.
you tube
thumbnail
19
września
czwartek
Konstancja, January
Budżet
System Elektronicznej
Skrzynki Podawczej
EBOK Wodociągi
Projekty unijne Czujniki stanu powietrza
CZYTELNIA
kod

TUREW - GORZELNIA

Turew: powstało muzeum gorzelnictwa

   Dokumenty, przyrządy i maszyny związane z historią gorzelnictwa można obejrzeć w muzeum powstałym w gorzelni w Turwi. Większość eksponatów pochodzi z innych funkcjonujących albo już upadłych wielkopolskich gorzelni. Ciekawostką muzeum jest zestaw areometrów wyprodukowanych w Rotterdamie w 1863 roku. Służyły one do określania gęstości zacieru. Przed budynkiem gorzelni można zobaczyć m.in. stuletnie pompy parowe do zacieru i kocioł parowy z początku XX w.

   Budynek muzeum mieści się na terenie funkcjonującej od 1918 roku Gorzelni Turew. Na jego wystawę składają się m.in.: pompy, wodowskazy, aparaty destylacyjne, stągwie, cedzidła do zacierów, alkoholomierze, liczniki spirytusu i elementy kadzi fermentacyjnych. Kierownikiem zakładu jest Grzegorz Konieczny, który zdobywał eksponaty w innych gorzelniach, zakupił bądź dostał w prezencie. Zbiory są gromadzone od kilku lat. Jak wyjaśnił Konieczny, w wielu nieczynnych gorzelniach lub w zakładach, w których były urządzenia, i nadawały się na złom zostały one odsprzedane zbieraczom metali i utracone. Udało się za to ochronić sporo fachowych wydawnictw i dokumentów. Jak stwierdził G. Konieczny - "Najcenniejszymi dokumentami w naszych zbiorach są księgi produkcyjne pobliskiej Gorzelni Gola z lat trzydziestych ubiegłego wieku. Naszym białym krukiem jest także unikatowe wydanie podręcznika Gorzelnictwo prof. Tadeusza Chrząszcza - pioniera polskiego gorzelnictwa". Muzeum posiada również książki dozoru, które dokumentowały przebieg pracy eksponowanego na zewnątrz kotła. Pierwszych wpisów w książce dokonywały urzędy dozoru technicznego po niemiecku, a po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku - po polsku.

   Turew jest znana jako dawna rezydencja rodu Chłapowskich, w tym gen. Dezyderego Chłapowskiego, bohatera powstania listopadowego a także działacza gospodarczego. Gorzelnia Turew wyrabia spirytus z żyta, a jego roczna produkcja przekracza 1 mln litrów 100 proc. spirytusu. (PAP)

Film z cyklu "Ocalić od zapomnienia"

Pisali o gorzelni:

Turew - Wielkopolska wyborowa podbija Holywood

Gorzelnia Turew zaprasza

Aktualności aktualności
zobacz
obrazek
19 września 2024
18 września 2024 Zbiórka dla powodzian - pierwszy transport
18 września 2024 Wyrazy współczucia
zobacz
obrazek
18 września 2024
Mobilnie
kod
Przeglądaj naszą stronę na wszystkich
urządzeniach mobilnych.
Wrzesień
2024
p w s c p s n
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30