Aby poprawnie wyświetlić stronę wymagana jest najnowsza wersja przeglądarki.

Aby poprawnie wyświetlić stronę wymagana jest najnowsza wersja przeglądarki.

Zaktualizuj Internet Explorer bądź zainstaluj inną przeglądarkę.

Wpis został dodany do czytelni.Zamknij komunikat

Wpis usunięty.Zamknij komunikat

Dodaj wpis do czytelni.
Usuń z czytelni.
you tube
thumbnail
19
marca
wtorek
Józef, Bogdan, Marek
Budżet
System Elektronicznej
Skrzynki Podawczej
EBOK Wodociągi
Czujniki stanu powietrza
CZYTELNIA
kod

NOWY DĘBIEC

NOWY DĘBIEC
dawn. Troska, niem. Neu-Dembiec

Folwark zwany Troską, należący do dóbr Osiek, wzmiankowany w 1698 r., kiedy to wymieniano rataja na 7 wołów. W 1744 r. zwano ten folwark Dębcem, w którym był owczarz z 300 owcami i 2 ratai na 16 wołów. W 1774 r. wymieniane już dwie Troski tj. Dębiec Stary i Nowy. Do 1939 r. Nowy Dębiec należał do dóbr rycerskich Osiek i do ich kolejnych właścicieli (patrz Osiek). W 1890 r. powierzchnia dóbr Nowego Dębca wynosiła 272 ha, z czego 240 ha zajmowały pola, a pozostałe 30 ha łąki. Dzierżawcą był K. Mieczkowski mieszkający w Dębcu.

ZAŁOŻENIE DWORSKIE położone jest we wschodniej części wsi, ok. 2 km na pd.-zach. od Osieku. Składa się z zespołu rezydencjonalnego i folwarcznego. W końcu XIX w. na terenie folwarku znajdował się dom mieszkalny, stajnia, 4 domy, 3 budynki gospodarcze.

ZESPÓŁ REZYDENCJONALNY zajmuje wschodnią część założenia i składał się niegdyś z dworu i parku. Obecnie zachowany tylko park, dwór został rozebrany w 1976 r., a na jego miejscu wzniesiono nowy biurowiec. W końcu XIX w. na terenie ogrodu istniały jeszcze dwa inne niewielkie budynki, obecnie nie zachowane.

PARK  o pow. 0,87 ha założony został na początku XX w. na miejscu wcześniejszego ogrodu. Park o nieregularnym kształcie z głównym wjazdem od strony drogi do Osieku, drugim od strony podwórza. Od strony zachodniej park graniczy z dawnym folwarkiem, którego budynki wchodzą częściowo na teren parku. Od strony wsch. do parku przylega dawny sad, a pomiędzy nimi szpaler z dębu czerwonego i brzozy gruczołkowatej. Zieleń parkowa skupiona głównie na wsch. i pd. od danego dworu. Wśród drzew przeważa robinia akacjowa, lipa drobnolistna, klon pospolity i jesion.

ZESPÓŁ FOLWARCZNY położony jest na zachód od parku i składa się z podwórza folwarcznego oraz pozostałości kolonii domów pracowników folwarcznych. W końcu XIX w. podwórze na rzucie zbliżonym do prostokąta o dłuższej osi pn.-pd. z wjazdem od strony zach. i wsch. z parku i z pól. Obecnie zachowane podwórze częściowo ze starą zabudową, dość znacznie jednak przekształconą. W pierzei pd. tuż przy wjeździe do parku wznosi się dawny magazyn z końca XIX w., murowany z cegły, parterowy, z magazynowym poddaszem, nakryty dachem dwuspadowym pokrytym eternitem. Obok stoi współczesna stodoła. Ścianę zachodnią wypełniają współczesne obiekty, a pn. trzy połączone przedwojenne obiekty inwentarskie. Wszystkie parterowe, z magazynowymi poddaszami, nakryte dachami dwuspadowymi. Skrajne pokryte eternitem, środkowy dachówką. Elewacje tynkowane, przekształcone po 1945 r. Po zach. stronie podwórza wzdłuż drogi do Wojnowic zachowane dwa dawne domy pracowników folwarcznych (nr 5 i 7), pochodzące przypuszczalnie z pocz. XX w., połączone budynkiem gospodarczym.

 

     Źródło:
Redakcja naukowa serii prof. dr hab. Jan Skorutowicz "Dawne budownictwa folwarczne" 
Jolanta Goszczyńska, Majątki Wielkopolskie, Tom V, Powiat Kościański, Wydawnictwo Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno Spożywczego w Szreniawie 1998r.,  wyd. cyt., s. 156

Aktualności aktualności
15 marca 2024 Kwalifikacja wojskowa w 2024 roku
14 marca 2024 Jarmark Wielkanocny
zobacz
obrazek
14 marca 2024
Mobilnie
kod
Przeglądaj naszą stronę na wszystkich
urządzeniach mobilnych.
Marzec
2024
p w s c p s n
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31