Aby poprawnie wyświetlić stronę wymagana jest najnowsza wersja przeglądarki.

Aby poprawnie wyświetlić stronę wymagana jest najnowsza wersja przeglądarki.

Zaktualizuj Internet Explorer bądź zainstaluj inną przeglądarkę.

Wpis został dodany do czytelni.Zamknij komunikat

Wpis usunięty.Zamknij komunikat

Dodaj wpis do czytelni.
Usuń z czytelni.
you tube
thumbnail
21
lipca
niedziela
Andrzej, Wiktor, Daniel
Budżet
System Elektronicznej
Skrzynki Podawczej
EBOK Wodociągi
Czujniki stanu powietrza
CZYTELNIA
kod

WIDZISZEWO

WIDZISZEWO
niem. Hahlberg

     Wieś wymieniana w źródłach od 1356 r. Stanowiła wówczas własność Komandorii Kościańskiej Kawalerów św. Jana Jerozolimskiego, potem własność proboszczów kościańskich. W XVII w. siedzieli tu kmiecie czynszowi i był tu mały folwark, na którym gospodarzył włodarz lub też dzierżawili go kmiecie z Nacława. W XVIII w. folwarki proboszczowskie dzierżawiła szlachta. W 1796 r. folwark w Widziszewie przeszedł na własność rządu pruskiego. W końcu XIX w. Widziszewo wchodziło w skład dóbr Przysieka Stara i należało do ich kolejnych właścicieli. Powierzchnia folwarku podawana łącznie z dobrami macierzystymi.

     Zespół folwarczny usytuowany we wschodniej części wsi. W końcu XIX w. składał się z niewielkiego podwórza folwarcznego na rzucie prostokąta o dłuższej osi północno – południowej i jednego budynku mieszkalnego przy drodze prowadzącej przez wieś. Podwórze zabudowane wówczas tylko z dwóch stron północnej i południowej. Taki układ budynków zachowany do dnia dzisiejszego. Równolegle do siebie w pierzejach północnej i południowej usytuowane dwa budynki inwentarskie, zaś budynek mieszkalny (obecnie ul. Lipowa nr 2) na terenie wydzielonego gospodarstwa. Po południowej stronie podwórza znajduje się dość duży staw. Podwórze ogrodzone współczesnym betonowym murem. Oba budynki inwentarskie, pochodzące prawdopodobnie z końca XIX w., parterowe, z użytkowymi poddaszami, nakryte dachami dwuspadowymi. Dach budynku południowego pokryty eternitem, północnego dachówką. Elewacje obu budynków tynkowane. Obiekt południowy z zachowanym detalem w postaci płytkich odcinkowo zamkniętych blend, dzielących rytmicznie wszystkie ściany, z umieszczonymi pośrodku prosto zamkniętymi otworami okiennymi. Budynek mieszkalny z końca XIX lub pocz. XX w. murowany z cegły, parterowy, z poddaszem, nakryty dachem dwuspadowym pokrytym dachówką. Elewacje nie tynkowane, bez detalu. 
     
   Źródło:
Redakcja naukowa serii prof. dr hab. Jan Skorutowicz "Dawne budownictwa folwarczne" 
Jolanta Goszczyńska, Majątki Wielkopolskie, Tom V, Powiat Kościański, Wydawnictwo Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno Spożywczego w Szreniawie 1998r.,  wyd. cyt., s. 277-278.

Aktualności aktualności
19 lipca 2024 Gmina Kościan z dofinansowaniem na doposażenie OSP
17 lipca 2024 Wyraz współczucia rodzinie i bliskim z powodu śmierci śp. Danieli Mikołajczyk
Mobilnie
kod
Przeglądaj naszą stronę na wszystkich
urządzeniach mobilnych.
Lipiec
2024
p w s c p s n
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31