Aby poprawnie wyświetlić stronę wymagana jest najnowsza wersja przeglądarki.
Aby poprawnie wyświetlić stronę wymagana jest najnowsza wersja przeglądarki.
Zaktualizuj Internet Explorer bądź zainstaluj inną przeglądarkę.
Wpis został dodany do czytelni.Zamknij komunikat
Wpis usunięty.Zamknij komunikat
KATARZYNIN
KATARZYNIN
dawn. Katarzynowo, niem. Bischofshof
W końcu XIX wieś chłopska z zabudowaniami gospodarzy indywidualnych, leśniczówką i owczarnią należącą do dóbr rycerskich Choryń i majętności Racot. W latach 80. XIX w. znajdowało się tutaj 14 domów zamieszkanych przez 145 mieszkańców. Wówczas budynki folwarczne położone były w pd. części wsi. Nowoczesny i większy folwark powstał w tym samym miejscu po 1913 r. dzięki inwestycjom ówczesnego właściciela wsi księcia weimarskiego. Folwark rozparcelowany został ok. 1927 r.
ZESPÓŁ FOLWARCZNY usytuowany był w pd.-zach. części wsi. W końcu XIX w. znajdowało się tu niewielkie podwórze na planie zbliżonym do prostokąta z pojedynczymi budynkami owczarni w pierzejach pn. i pd. Po 1913 r. w wyniku przebudowy znalazły się budynki gospodarcze i mieszkalne. W pierzejach pd.-wsch. i pn.-zach. znajdowały się dwa analogiczne budynki mieszkalne - sześcioraki zbudowane ok. 1919 r. W pierzei pn.-wsch. wznosił się budynek z 1879 r. rozbudowany w 1913 r. i przebudowany na stajnię. W pierzei pd.-zach. stała stodoła z 1879 r., a w narożu pn.-wsch. podwórza stajnia. Pośrodku dziedzińca wznosiły się szopy. Na pn.-zach. od podwórza stały budynki gospodarcze pracowników folwarcznych tj. obora i chlew z 1912 r., a na pn.-wsch. dom urzędnika z 1919 r. sąsiadujący z domem komorniczym. Prócz tego domy pracowników folwarcznych wznosiły się po drugiej stronie drogi na wschód od podwórza. Po parcelacji majątku teren podwórza podzielony został pomiędzy kilka gospodarstw. Obecnie z dawnej zabudowy dziedzińca zachowane budynki mieszkalne w pierzei pd.-wsch. i pn.-zach. oraz poza podwórzem, łącznie z przebudowanym dawnym domem urzędnika. W pierzei pn.-wsch. ocalała także dawna stajnia, później obora (obecnie ul. Krasickiego nr 1), współcześnie przebudowana częściowo na budynek mieszkalny oraz stodoła w pierzei pd.-zach. z ceglanym detalem na elewacjach.
Domy mieszkalne pracowników folwarcznych (ul. Ogrodowa-Świerczewskiego 26 i 28) murowane z cegły, parterowe z mieszkalnym poddaszem, nakryte dachami naczółkowymi, o elewacjach gładkich z ozdobnymi szczytami z muru pruskiego, identyczne z domami w Graneczniku.
Źródło:
Redakcja naukowa serii prof. dr hab. Jan Skorutowicz "Dawne budownictwa folwarczne"
Jolanta Goszczyńska, Majątki Wielkopolskie, Tom V, Powiat Kościański, Wydawnictwo Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno Spożywczego w Szreniawie 1998r., wyd. cyt., s. 102