Maria, Marcelina, Marzena

Półkolonie z obroną cywilną

Dział obronny Urzędu Gminy Kościan wraz z sołectwami Widziszewa, Szczodrowa i Kawczyna zorganizowali dla młodzieży półkolonie pod hasłem „Wypoczynek inaczej - edukacja i ćwiczenia dla ochrony” z dofinansowaniem z powiatowego programu „Wakacje na sportowo dla dzieci i młodzieży”, a także ze środków Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Kościanie. Opieki nad dziećmi podczas pięciodniowych półkolonii podjęli się Bożena Szczawik-Musiał, Izabela Kędziora, Wanda Szczepaniak oraz Justyna Mocek, a kierownikiem był Marcin Adamczak. Od 15 do 19 lipca blisko 50 dzieci z gminy wyjeżdżało na wycieczki, podczas których realizowano program sportowo-ochronny. Uczestnicy poznawali walory turystyczne powiatu i okolic, a podczas przejazdów i przerw wysłuchiwała zagadnień z obrony cywilnej i pierwszej pomocy przedmedycznej.

Uczestnicy półkolonii zwiedzili m.in. leszczyńską Jednostkę Wojskową i Stadninę Koni w Racocie, uczestniczyli w seansie filmowym, korzystali z atrakcji letniska w Nowym Dębcu, Nenufar Club, Deli Park i Krainy Zabaw. Spotkali się również z Henrykiem Michalskim – Zastępcą Przewodniczącego Rady Gminy Kościan, który wręczył nagrody za udział w zespołowej rywalizacji sprawnościowej (I miejsce przypadło drużynie w składzie Tomasz Pawlik, Filip Zandecki, Szymon Sikora-Tulikowski, II miejsce zajęła drużyna w składzie Maria Żurek, Nicola Ratajczak, Maja Ratajczak, a III: Lenia Kazubowska, Zofia Konieczna, Maja Kazubowska), a także z Andrzejem Przybyłą – Wójtem Gminy Kościan, który wręczył wyróżnienia za udział w konkursach z obrony cywilnej, które otrzymali: Amelia Ratajczak, Zofia Matuszewska, Hanna Cajdler, Daria Zandecka, Maria Szwedek, Amelia Wytyk, Michał Tomaszewski, Kamil Dudkiewicz, Przemysław Szymkowiak i Bruno Szywała.

Organizatorzy dziękują wszystkim podmiotom i osobom, którzy dołożyli starań do prawidłowego przebiegu wakacji dla młodzieży z obroną cywilną.