Aby poprawnie wyświetlić stronę wymagana jest najnowsza wersja przeglądarki.

Aby poprawnie wyświetlić stronę wymagana jest najnowsza wersja przeglądarki.

Zaktualizuj Internet Explorer bądź zainstaluj inną przeglądarkę.

Wpis został dodany do czytelni.Zamknij komunikat

Wpis usunięty.Zamknij komunikat

Dodaj wpis do czytelni.
Usuń z czytelni.
you tube
thumbnail
27
września
środa
Damian, Wincenty, Kosma
Budżet
System Elektronicznej
Skrzynki Podawczej
EBOK Wodociągi
Czujniki stanu powietrza
CZYTELNIA
kod

Gra miejska "Kryptonim Wolność"

Serdecznie zapraszamy do udziału w kolejnej, już jedenastej edycji kościańskiej gry miejskiej "Kryptonim Wolność". Rozgrywka odbędzie się 8 października 2022 roku.

8 października Kościan ponownie zmieni się w powstańcze miasto sprzed ponad wieku, dziesiątki rekonstruktorów przypomną życie z początku XX wieku, ożyją koszary 37. pułku fizylierów, patrole pruskiego zaborcy przejmą kontrolę nad miastem. Gra nawiązuje do brawurowej akcji pod kryptonimem "Wolność", przeprowadzonej w nocy z 29 na 30 grudnia 1918r. przez Kościańską Rezerwę Skautową, gdy młodzi skauci wyzwolili miasto bez jednego wystrzału. Przypomina podchody, czy też bieg na orientację z elementami łamigłówek, szarad i fabułą odnoszącą się do historycznych wydarzeń, które mają bawić, ale i uczyć, jednocześnie upamiętniając historię Powstania Wielkopolskiego 1918-1919.

Plan miasta zamieni się w planszę do gry, a uczestnicy będą musieli wykonać specjalnie przygotowane dla nich w tym dniu zadania. Tajne instrukcje i inscenizacje przeniosą graczy w klimat konspiracji, ale też pomogą w pokonywaniu wielu czekających na nich misji. Uczestnicy będą musieli wcielić się w rolę powstańców, skautów i sanitariuszy. Logiczne myślenie, wiedza na temat miasta, jak i wspólna praca zespołowa będą dodatkowym atutem. Będą rekonstrukcje, karabiny, armaty, samochód pancerny z epoki, ale przede wszystkim zabawa z historią w tle.

Jestem przekonany, że tegoroczna edycja powstańczej gry miejskiej będzie niezapomnianym przeżyciem dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Zachęcam do podjęcia wyzwania i  udziału w żywej lekcji historii oraz sprawdzenia się w roli powstańca – podsumowuje burmistrz Piotr Ruszkiewicz.

Data tegorocznego wydarzenia nawiązuje do ogłoszenia przez Radę Regencyjną w dniu 7 października 1918 r. niepodległości Polski (Królestwa Polskiego).

Grę przeprowadzą rekonstruktorzy ze Stowarzyszenia im. "Kościańskiej Rezerwy Skautowej", grupy Artyleria z Poznania oraz innych grup rekonstrukcyjnych.

Współorganizatorem jest Gmina Kościan, Starostwo Powiatowe w Kościanie, Wojewódzkie Centrum Neuropsychiatryczne w Kościanie i instytucje kościańskie.

Szczegóły i pierwsze wskazówki oraz rejestracja drużyn na stronie internetowej www.gramiejska.koscian.pl oraz plakatach.

Mobilnie
kod
Przeglądaj naszą stronę na wszystkich
urządzeniach mobilnych.
Wrzesień
2023
p w s c p s n
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30