Maria, Marcelina, Marzena

W Przedświątecznej atmosferze

Jest w ciągu roku taki czas, na który czeka się z niecierpliwością. Czas pełen spokoju, ciepła i radości, kiedy gasną wszelkie spory, zapominane są urazy, a miłość i wsparcie ze strony bliskich  i osób nam życzliwych są rozwiązaniem wielu problemów. To również czas przemyśleń, wspomnień oraz spotkań z bliskimi i rodziną. Tak właśnie określa się wyjątkowy czas - czas świąt Bożego Narodzenia.

Atmosfera zbliżających się świąt towarzyszyła uczniom Zespołu Szkół w Starym Luboszu już od  6 grudnia 2018 r. Od tego właśnie dnia dzięki wsparciu Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych nasi uczniowie uczestniczyli w przygotowanym i zorganizowanym na ternie naszej placówki projekcie „ I Ty możesz zostać Świętym Mikołajem”. W ramach projektu nasi uczniowie uczestniczyli wielu  wydarzeniach i przedsięwzięciach,  które miały nie tylko wprowadzić ich w nastrój świąteczny, ale także uwrażliwić  na potrzeby  innych, w tym również osób starszych, żyjących obok nas.  Dlatego w okresie przedświątecznym zostały zorganizowana na terenie szkoły przedsięwzięcia o charakterze charytatywnym. Nasi uczniowie wspólnie z rodzicami, pragnąc podzielić się miłością i życzliwością, przeprowadzili zbiórkę  materiałów przydatnych w terapii zajęciowej dla osób starszych zamieszkujących w Domu Opieki w Jarogniewicach.  Przyłączyli się  również do akcji wspierającej organizację pożytku publicznego Stowarzyszenie SURSUM CORDA (z łac. „w górę serca”). Akcja miała na celu sprzedaż kartek świątecznych zamówionych w Stowarzyszeniu, a dochód z ich  sprzedaży zostanie zainwestowany w pomoc ludziom bardzo jej potrzebującym, chorym i niepełnosprawnym z prowadzonego przez stowarzyszenie programu „Na Ratunek”.

Z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego oraz Rady Rodziców 6 grudnia  został zorganizowany  na terenie naszej szkole już po raz kolejny Kiermasz Ozdób Świątecznych. Uczniowie oraz rodzice mogli tego dnia zaprezentować swoją kreatywność i umiejętności manualne.

Już od samego rana wszyscy mogli zakupić rozmaite ozdoby bożonarodzeniowe, wykonane przez dzieci i rodziców. Impreza cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem, a świąteczna atmosfera, nastrojowa muzyka i mikołajkowe przebrania dzieci pozwoliły wszystkim poczuć magię świąt. W sprzedaż ozdób zaangażowani byli nauczyciele, rodzice i przede wszystkim uczniowie.

7 grudnia na sali gimnastycznej dzieci  obejrzały przedstawienie pt. „ Mikołajkowa przemiana” autorstwa Ewy Wodzień, przygotowane przez opiekuna szkolnego koła teatralnego panią Annę Ptak. Jest to historia   Stasia, który szuka mamy, a na swojej drodze spotyka wiele bajkowych postaci, które również poszukują swoich atrybutów: Tancerkę  szukającej swojej balerinki, Aniołek skrzydełka, Czarownica magicznej kuli, Pirat lunety i mapy. Staś pragnąc pomóc napotkanym przez siebie postaciom pisze list do Mikołaja prosząc o spełnienie marzeń każdej z  napotkanych osób. Po napisaniu przez Stasia listu  historia kończy się szczęśliwie. Wszyscy odnajdują to czego szukali, a Staś odnajduje mamę  i następuje w nim przemiana. Chłopiec zrozumiał w czasie swoich licznych przygód, że  radość może sprawiać także dzielenie się  tym co posiadamy z innymi.

Po przedstawieniu  przybył również do nas Święty Mikołaj, który przyniósł dla naszych uczniów upominki. W role Mikołaj wcielił się pan radny Mirosław Mądry. Wszystkie dzieci  bardzo przeżywały to spotkanie. Na niejednej twarzy można było zobaczyć niepewność, obawę, a nawet lęk. Trwało to jednak krótko , gdyż obecność pani dyrektor oraz wychowawców klas i nauczycieli dodawała im pewności siebie i odwagi. Wszyscy uczniowie  pragnąc z radością powitać przybyłego gościa zaśpiewali dla Niego piosenkę Majki Jeżowskiej „Kochany Panie Mikołaju”.

Tego samego dnia uczniowie  mieli także okazję przemyśleć swoje  postawy i zachowania, a zwłaszcza to czy potrafią podobnie jak Święty Mikołaj dzielić się życzliwością.   W zespołach kl. I-VI oraz kl. „O” pod kierunkiem wychowawców   opracowali  i zobowiązali się do przestrzegania Klasowych  Kodeksów życzliwości, a ich prace zostały wyeksponowane na klasowych gazetkach.

Pragnąc rozbudzić  w naszych  uczniach zainteresowanie kulturą – kontakt ze sztuką, 12 grudnia uczniowie klas I- III  pojechali do Kościańskiego Ośrodka Kultury aby wziąć udział w spektaklu DZIADEK DO ORZECHÓW . Podziwiać mogli słynny Taniec Śnieżynek z udziałem tancerzy zawodowych ART DANCE oraz dzieci ze szkoły tańca. Walkę Króla Myszy, także Królową Śniegu, która zachwyca akrobacjami na szarfach zawieszonych nad sceną z elementami akrobatyki, oraz zasmakować magii. Całość  przestawienia uzupełniały barwne kostiumy i wzruszająca ponadczasowa muzyka Piotra Czajkowskiego.

13   grudnia  gościł w naszej szkole już po raz drugi TEATR CIENI „LATARENKA”. Latarenka pięknie świeci i zaprasza wszystkie dzieci” –  tak rozpoczęła prowadząca , „Opowieść o Bożym Narodzeniu”.

Anioł zaszeleścił skrzydłami i przeniósł dzieci w świat tajemniczych cieni. Opowieść aniołka była przerywana wspólnym śpiewem znanych przez dzieci kolęd, z akompaniamentem na dzwoneczkach. To uroczyste przedstawienie wypełniło ten dzień  magią świąt, która udzieliła się zarówno dzieciom młodszym jak i tym starszym, a także uczestniczącym w spektaklu nauczycielom.

Nad realizacją przedświątecznego projektu  czuwały pani pedagog Olena Kalemba, opiekun Samorządu Uczniowskiego p. Dominika Cwojdzińska we współpracy z Dyrektorem Szkoły, Radą Rodziców,  wychowawcami klas  i nauczycielami.