października

TUREW - przysiółek ĆWIKŁOWO

ĆWIKŁOWO
niem. Runkeln

Folwark założony prawdopodobnie w 2 poł. XIX w., należący do majętności Turew i do jej kolejnych właścicieli (patrz Turew).

ZESPÓŁ FOLWARCZNY położony na skraju lasu, przy polnej drodze odchodzącej na pn. od szosy Rąbiń-Turew. W końcu XIX w. składał się z niewielkiego podwórza gospodarczego na rzucie prostokąta o dłuższej osi pn.-pd., zabudowanego ze wszystkich stron pojedynczymi wolno stojącymi budynkami. W końcu lat 70. XX w. znajdowała się tu owczarnia w pierzei zach., stodoła w pd. i dom mieszkalny we wsch. Dom wzniesiony był z cegły i kryty dachówką, owczarnia także z cegły pokryta słomą. Stodoła była budynkiem na podmurówce kamiennej o ryglowej konstrukcji ścian w strychulce okręcone słomą i obrzucone gliną z sieczką, nakryta dachem dwuspadowym, krokwiowym, krytym słomą. Wzniesiona była na planie prostokąta z trzema sąsiekami o dwóch glinianych bojewicach.

Źródło:
Redakcja naukowa serii prof. dr hab. Jan Skorutowicz "Dawne budownictwa folwarczne"
Jolanta Goszczyńska, Majątki Wielkopolskie, Tom V, Powiat Kościański, Wydawnictwo Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno Spożywczego w Szreniawie 1998r.,  wyd. cyt., s. 52

20 października 2017
20 października 2017 Nowy Punkt Elektroodpadów