Maria, Marcelina, Marzena

Oświatowe kadencje w Gminie Kościan

30 lat samorządu Gminy Kościan to wiele działań, które uczyniły nasze codzienne życie łatwiejszym, przyjemniejszym, atrakcyjniejszym. To odwaga i mądrość radnych, a przede wszystkim włodarzy gminy w podejmowaniu ważnych i trudnych decyzji. Niejedna z nich dotyczyła gminnej bazy oświatowej.

Po odrodzeniu samorządu na początku lat dziewięćdziesiątych szkoły pozostawały poza nadzorem gminy. Wiele budynków szkolnych pamiętało jeszcze zamierzchłe czasy. Wymagały modernizacji i dostosowania do nowych wymogów. Nie było też zaplecza sportowego, a zajęcia wychowania fizycznego odbywały się na korytarzach lub w terenie.

Po przejęciu szkół w 1995 roku samorząd Gminy Kościan przez niemal trzy kadencje tworzył nowoczesną bazę oświatową. Wybudowano dwa nowe obiekty gimnazjalne oraz przebudowano i wyremontowano budynki szkół podstawowych, które dodatkowo zostały wyposażone w zaplecza sportowe poprzez budowę dwóch nowoczesnych hal sportowych i czterech sal gimnastycznych. Zainwestowano również w przedszkola, boiska sportowe i place zabaw.

Dzisiaj w Gminie Kościan po reformie funkcjonują cztery zespoły szkół z trzema filiami. Mamy ponadto bardzo dobrą kadrę pedagogiczną, dzięki której nasze dzieci i młodzież mogą zgłębiać wiedzę i rozszerzać swoje horyzonty. Dziś w naszych szkołach zatrudnienie znajduje 177 nauczycieli oraz 75 pracowników administracji i obsługi, a wydatki na oświatę od wielu lat zajmują najwyższą pozycję w budżecie gminnym.