Maria, Marcelina, Marzena

Etap parkowy konkursu Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski

Dnia  9 stycznia 2020 roku w Szkole Podstawowej nr 5 im. Polskich Noblistów w Śremie odbył się etap parkowy konkursu „Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski”. W konkursie rywalizowały szkoły reprezentujące gminy leżące na terenie Parku Krajobrazowego im. Generała Dezyderego Chłapowskiego. Były to  gmina Śrem, której reprezentanci uczęszczają do SP nr 5 w Śremie, gmina Kościan reprezentowana przez  Zespół Szkół Gminy Kościan Przedszkole i Szkoła Podstawowa w Racocie. Gmina Czempiń i Krzywiń nie przystąpiły  do konkursu. Każda szkoła reprezentowana była przez 4-osobowe drużyny. Każdy uczeń indywidualnie rozwiązywał test składający się z 25 pytań. 10 pytań dotyczyło wiadomości z zakresu biologii, ekologii, ochrony środowiska, ochrony przyrody i geografii oraz 15 pytań sprawdzających znajomość 13 parków krajobrazowych naszego województwa.

Uczniowie musieli m.in. odpowiedzieć na pytanie, czym zajmuje się ekologia, co jest następstwem ruchu obiegowego Ziemi, wskazać rośliny o łodygach zielnych, ryby dwuśrodowiskowe, właściwą definicję parku krajobrazowego, w jakich miejscowościach znajdują się Ośrodki Edukacji Przyrodniczej, który park położony jest na południu Wielkopolski, w logo którego parku znajduje się bocian czarny? Za test każdy uczeń mógł uzyskać 25 punktów. Po zsumowaniu punktów poszczególnych członków drużyn okazało się, że uczniowie ze Śremu zdobyli 38 punktów, natomiast  uczennice z Racotu zdobyły 73 punkty i tym samym zdobyły I miejsce. Zwycięska drużyna w składzie Amelia Deszcz, Magdalena Jankiewicz, Kaja Kaczmarek i Karolina Pachciarek awansowała do etapu wojewódzkiego, który odbędzie się 19 marca 2020 r. w Urzędzie Marszałkowskim w Poznaniu. Uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy oraz nagrody rzeczowe. Sponsorem nagród była Gmina Kościan i Śrem. Przyznano także nagrodę indywidualną za najwyższą ilość punktów w teście, którą zdobyła uczennica z Racotu - Karolina Pachciarek. Opiekunem grupy z Racotu była nauczycielka biologii – Anita Bąk. Gratulujemy i życzymy powodzenia w kolejnym etapie konkursu., który w poprzednich latach również przyniósł sukces uczniom z Racotu.