Maria, Marcelina, Marzena

Igrzyska Trzeciego Wieku w Racocie

VI Igrzyska Trzeciego Wieku

W sobotę, 17 listopada 2018 roku, w hali sportowej w Racocie odbyły się Igrzyska Trzeciego Wieku, które zorganizowali Szkolny Klub Sportowy Jantar w Racocie oraz Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kościanie przy pomocy  nauczycieli i młodzieży ze Szkoły Podstawowej w Racocie.

Impreza rozpoczęła się zgodnie z ceremoniałem olimpijskim. Flagę olimpijską na maszt wciągnęły seniorki z Klubu Seniora „Złota Jesień” z Racotu, pochodnię z ogniem wniósł Jarosław Górny – mieszkaniec Racotu, uczestnik Igrzysk w Barcelonie w 1992 r. Uczestnikami imprezy byli podopieczni stowarzyszeń oraz instytucji działających na rzecz osób starszych z powiatów kościańskiego i leszczyńskiego.

Podczas imprezy zostały wręczone wyróżnienia – z rąk Wojciecha Ziemniaka odebrali je:

- Janusz Łakomiec – Dyrektor Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego – srebrny medal za „Zasługi dla Polskiego Ruchu Olimpijskiego”

- Karol Szubert – w imieniu kościańskiej firmy „Augusto” – medal 65-lecia Szkolnego Związku Sportowego.

W „Igrzyskach" wzięło udział ponad 300 osób wraz z opiekunami m.in. z Kościana, Czempinia, Turwi, Wyskoci, Widziszewa, Racotu, Starego i Nowego Lubosza, Starych Oborzysk, Darnowa, Kurzej Góry, Łagiewnik, Kiełczowa, Leszna, Wschowy i Odolanowa.   Impreza miała na celu integrację poprzez wspólny udział w grach i zabawach o charakterze sportowo-rekreacyjnym. Każdy uczestnik miał do wyboru 6 konkurencji, w których liczył się tylko udział, a nie osiągnięty wynik. Ponadto podczas imprezy 8-osobowe reprezentacje wzięły udział w drużynowych zmaganiach. Zwyciężyła drużyna z Turwi, a pierwsze trzy drużyny otrzymały pamiątkowe puchary.

Wszyscy uczestnicy wzięli udział w losowaniu m.in. sprzętu AGD rowerów, kołder zestawów pościeli, radiomagnetofonów, oraz sprzętu sportowego.

Imprezę urozmaicały występy taneczne dziewcząt ze Szkoły Podstawowej w Racocie. W czasie trwania imprezy można było nabyć losy loterii fantowej, z której dochód zostanie przekazany na cele charytatywne.

Głównym sponsorem „Igrzysk” było Ministerstwo Sportu i Turystyki, Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Pomocy finansowej udzieliła ponadto Gmina Kościan, Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego, Starostwo Powiatowe w Kościanie, Gmina Czempiń oraz firmy: EuroComfort, Mróz Borek Wlkp., „Dorado” Dominik Wieszczyczyński, Kombinat 2000 z Kłody.

Fot: ekoscian.eu