Maria, Marcelina, Marzena

Harmonogram wywozu odpadów w 2020 roku

Nowy operator wywozu śmieci

Od 1 kwietnia br. zmieni się firma odbierająca odpady od mieszkańców Gminy Kościan.

Przetarg na te usługi, ogłoszony przez Związek Międzygminny SELEKT w Czempiniu, wygrało Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe KOMUNALNIK Sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu. W załączeniu przedstawiamy harmonogram odbioru odpadów zmieszanych, segregowanych i wielkogabarytowych. Przypominamy również o prawnym obowiązku segregacji odpadów: osobno papier, tworzywa sztuczne, szkło oraz BIO (odpady zielone i kuchenne) – szczegóły w załączonej ulotce.

Odbiór odpadów odbywa się w dni robocze w godzinach 6:00 - 20:00, w soboty 6:00 - 13:00. Niesegregowane (zmieszane) odpady odbierane są wyłącznie z pojemników spełniających normy PN-EN 840-1 i PN-EN 840-2. Worki oraz inne odpady znajdujące się przy pojemnikach nie są odbierane. Zainteresowanych dzierżawą pojemników prosi się o kontakt mail: biuro@komunalnik.net  m.werynska@komunalnik.net  bądź tel: 77 433 06 82. Chęć skorzystania z odpłatnej usługi mycia i zdezynfekowania pojemników na odpady komunalne należy zgłosić do końca maja każdego roku pod numer telefonu 533 701 841.

Od 1 kwietnia br. roku zmieniła się także stawka opłat za śmieci. Zgodnie z Uchwałą Nr 31/VII/2020 Zgromadzenia Związku Międzygminnego SELEKT w Czempiniu z dnia 16 stycznia 2020 roku stawka opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi odbieranymi w sposób selektywny wynosi 27 zł od mieszkańca. Nie zmienił się numer konta do wpłat za śmieci. Od tego roku wprowadzono obowiązek segregacji bioodpadów w brązowych pojemnikach. Właściciele budynków jednorodzinnych mogą gromadzić bioodpady w kompostownikach przydomowych. W przypadku takiej gospodarki odpadami komunalnymi mogą złożyć nową deklarację śmieciową, która upoważni do zwolnienia z części opłaty w wysokości 2 zł od nieruchomości zamieszkałej. W przypadku odstawiania bioodpadów w brązowym pojemniku nie ma potrzeby składania nowej deklaracji śmieciowej.

Druk deklaracji można pobrać ze strony Gminy Kościan (w załączeniu) lub Związku Międzygminnego SELEKT, wypełnić i odesłać pocztą tradycyjną lub za pomocą skrzynki podawczej ePUAP na adres:
Związek Międzygminny „Centrum Zagospodarowania Odpadów – SELEKT”
64-020 Czempiń, ul. Kościańskie Przedmieście 2 B