Felicja, Teofil, Zyta

75-lecie Ligi Obrony Kraju

Dnia 28 lipca 2019 roku na strzelnicy LOK w Kościanie odbyły się zawody strzeleckie z okazji 75-lecia Ligi Obrony Kraju.

Z okazji jubileuszu 75-lecia Ligi Obrony Kraju dla wszystkich uczestników zawodów przygotowane zostały okolicznościowe koszulki. Koszulki zostały ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Kościanie, Urząd Miasta Kościana oraz Gminę Kościan, a wykonała je agencja reklamowa BAW. Dodatkowo zawodnicy mogli w czasie zawodów poczęstować się pyszną grochówką.

W zawodach strzeleckich zawodnicy oddawali po 10 strzałów z karabinków sportowych kbks na odległość 50 metrów, z czego 7 najlepszych strzałów było liczonych do klasyfikacji. Po części eliminacyjnej 10 najlepszych strzelców w obu kategoriach przeszło do finału, w którym oddawali kolejne 5 strzałów, z czego 3 najlepsze były doliczane do wyniku z eliminacji. Wszyscy finaliści zostali nagrodzeni dyplomami i upominkami, a pierwsze 3 osoby w obu kategoriach otrzymały dodatkowo puchary i drobne nagrody rzeczowe.

W podsumowaniu zawodów udział wzięli zaproszeni Goście, którzy współpracują z naszym stowarzyszeniem oraz wspierają jego działalność:

- Michał Jurga – Radny Rady Powiatu i Członek Zarządu Powiatu Kościańskiego

- Piotr Ruszkiewicz - Burmistrza Miasta Kościana

- Maciej Zielonka - Przewodniczący Rady Miejskiej Kościana

- Mirosław Duda – Zastępca Wójta Gminy Kościan

- ppłk(r) Bogdan Mrowiec - Dyrektor Biura Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego Ligi Obrony Kraju w Poznaniu,

- Jerzy Kramm – I Starszy Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Kościanie

- Piotr Nawrot – Członek Zarządu Stowarzyszenia im. Kościańskiej Rezerwy Skautowej

- Henryk Michalczak - Prezes Klubu Żołnierza Rezerwy LOK w Kościanie

- Mateusz Przybyła - Prezes Klubu Płetwonurków TRITON Kościan

- a także członkowie LOK Kościan, pełniący funkcje sędziów w zawodach strzeleckich: Maria Matuszewska, Monika Gumna, Monika Kowalczak, Czesław Dodat, Jerzy Wiśniewski, Marek Ratajski.

Przed podsumowaniem zawodów strzeleckich odbyły się podziękowania i gratulacje.

Prezes Zarządu Powiatowego Ligi Obrony Kraju w Kościanie Robert Sekuła odebrał pamiątkowy grawerton oraz list gratulacyjny z rąk Radnego Rady Powiatu i Członka Zarządu Powiatu Kościańskiego Michała Jurgi, Burmistrza Miasta Kościana Piotra Ruszkiewicza, Przewodniczącego Rady Miejskiej Kościana Macieja Zielonki oraz Zastępcy Wójta Gminy Kościan Mirosława Dudy.

W podziękowaniu za dotychczas pełną zaangażowania pracę dla dobra społeczności lokalnej i zasługi dla Ligi Obrony Kraju ppłk(r) Bogdan Mrowiec Dyrektor Biura Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego Ligi Obrony Kraju w Poznaniu w asyście mgr Roberta Sekuły Prezesa Powiatowej Organizacji Ligi Obrony Kraju w Kościanie wręczył pamiątkowe medale 75-lecia LOK.

Na wniosek Zarządu Powiatowego Ligi Obrony Kraju w Kościanie Prezes Ligi Obrony Kraju płk (r) mgr Jerzy Salamucha na podstawie Uchwały Rady Krajowej Ligi Obrony Kraju nr 26/2018 z dnia 14.12.2018r. uhonorował Medalem 75-lecia Ligi Obrony Kraju „Za Zasługi”:

- Michał Jurga – Radny Rady Powiatu i Członek Zarządu Powiatu Kościańskiego

- Piotr Ruszkiewicz - Burmistrza Miasta Kościana

- Maciej Zielonka - Przewodniczący Rady Miejskiej Kościana

- Mirosław Duda – Zastępca Wójta Gminy Kościan

- Henryk Michalczak - Prezes Klubu Żołnierza Rezerwy LOK w Kościanie

- Jerzy Wiśniewski – Wiceprezes Zarządu Powiatowego LOK w Kościanie

Ponadto z okazji obchodzonego w tym roku jubileuszu 20-lecia powstania Klubu Płetwonurków TRITON Kościan medal z okazji 75-lecia Ligi Obrony Kraju „Za Zasługi” otrzymał Mateusz Przybyła – Prezes Klubu Płetwonurków TRITON Kościan.

W zmaganiach strzeleckich najlepsi wykazali się:

- w kategorii Senior:

7. OLEJNIK Wojciech - 33 pkt

8. WESOŁEK Monika - 14 pkt

9. KONOPKA Hubert - 13 pkt

Zawody zostały współfinansowane ze środków Starostwa Powiatowego w Kościanie, Urzędu Miasta Kościana oraz Gminy Kościan. Po zakończeniu zawodów Goście zostali zaproszeni na wspólny obiad, podczas którego nie zabrakło grochówki i grilla, a na osłodę przygotowany został pyszny, jubileuszowy tort.

Niespodzianką dla zaproszonych Gości było oficjalne otwarcie biura Zarządu Powiatowego Ligi Obrony Kraju w Kościanie. W tym jubileuszowym roku 75-lecia LOK historycznego wydarzenia, jakim było symboliczne przecięcie wstęgi biura dokonali:

Robert Sekuła – Prezes Zarządu Powiatowego Ligi Obrony Kraju w Kościanie, ppłk(r) Bogdan Mrowiec - Dyrektor Biura Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego Ligi Obrony Kraju w Poznaniu, Piotr Ruszkiewicz - Burmistrza Miasta Kościana.

Szczególne podziękowania należą się Członkom LOK Kościan w składzie: Monika Gumna, Monika Kowalczak, Piotr Marcinowski, Paweł Pentek, Grzegorz Ratajczak oraz Tomasz Ciszewski, za pomoc i wkład pracy wniesiony w przygotowanie imprezy oraz remont biura Zarządu Powiatowego Ligi Obrony Kraju w Kościanie. Bez wsparcia tych osób przygotowanie wydarzenia na tak wysokim poziomie z pewnością nie było by możliwe.

Robert Sekuła
Prezes Powiatowej Organizacji Ligi Obrony Kraju w Kościanie