W sobotę, 25 października, w hali sportowej Zespołu Szkół w Racocie odbyła się XVIII edycja „Olimpiady bez barier” im. Ireny Naskręt, organizowana przez SKS Jantar i uczniów racockiej szkoły. W wydarzeniu uczestniczyli podopieczni instytucji wspierających osoby z niepełnosprawnościami z powiatu kościańskiego oraz seniorzy z okolicznych klubów.
Uroczystość rozpoczęła się paradą uczestników i ceremoniałem olimpijskim. Znicz wnosiła Karolina Kucharczyk, multimedalistka paraolimpijska i rekordzistka świata w skoku w dal. Senator Wojciech Ziemniak wręczył jej Brązowy Medal za Zasługi dla Polskiego Ruchu Olimpijskiego oraz przypomniał postać patronki wydarzenia – Ireny Naskręt, wieloletniej nauczycielki i wicedyrektorki racockiej szkoły.
Wzruszającym momentem było przekazanie rodzinie złotego medalu Marka Chołoja, zdobytego w 1985 roku na Igrzyskach Głuchoniemych w Los Angeles, który przez 33 lata znajdował się w Izbie Olimpijskiej w Racocie. Podczas olimpiady wręczono również telewizor Dominikowi Leciejewskiemu, niepełnosprawnemu mieszkańcowi wspieranemu od lat przez SKS Jantar.
Po części oficjalnej odbyły się konkurencje sportowe – m.in. rzuty do kosza, przenoszenie piłek i warcaby. Każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy medal i mógł wziąć udział w losowaniu nagród.
Organizację wydarzenia wsparli: Starostwo Powiatowe w Kościanie, Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego, Gmina Kościan oraz Ośrodek Sportu i Rekreacji w Kościanie.
„Olimpiada bez barier” od ponad 20 lat integruje środowiska osób z niepełnosprawnościami, uczniów i lokalną społeczność, promując aktywność, radość i wspólne działanie.










