Skip to main content

NACŁAW
dawn. Naczlaw, niem. Nassel

Miejscowość intniejąca co najmniej od końca XVI w., kiedy to liczyła 16,25 łana oraz 4 zagrodników. W XVIII w. należał do miasta Kościana. Folwark wzmiankowany w 1759 r. W 1884 r. jako właściciel dóbr Nacław występuje niejaki M. Guradze z Wrocławia. Powierzchnia dóbr wynosiła wówczas 145,28 ha, z czego 81,78 ha zajmowały pola, 54,38 ha łąki, 4,08 ha pastwiska, 4,78 ha nieużytki. Na terenie dóbr czynna była cegielnia. Zespół rozparcelowany przypuszczalnie już w końcu XIX w.

ZESPÓ DWORSKI usytuowany był w pd. części wsi Nacław po wsch. stronie głównej drogi prowadzącej przez wieś. Znajdowało się tu niewielkie podwórze zabudowane od strony wsch., zach. i pn. Na pn. od podwórza rozpościerał się prawdopodobnie ogród z budynkiem mieszkalnym. Obecnie nie zachowane podwórze ani żaden z budynków. nie istnieje również dawna cegielnia położona niegdyś na pd.-zach. od wsi.

     Źródło:
Redakcja naukowa serii prof. dr hab. Jan Skorutowicz „Dawne budownictwa folwarczne”
Jolanta Goszczyńska, Majątki Wielkopolskie, Tom V, Powiat Kościański, Wydawnictwo Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno Spożywczego w Szreniawie 1998r.,  wyd. cyt., s. 149

Close Menu
Przejdź do treści