Aby poprawnie wyświetlić stronę wymagana jest najnowsza wersja przeglądarki.

Aby poprawnie wyświetlić stronę wymagana jest najnowsza wersja przeglądarki.

Zaktualizuj Internet Explorer bądź zainstaluj inną przeglądarkę.

Wpis został dodany do czytelni.Zamknij komunikat

Wpis usunięty.Zamknij komunikat

Dodaj wpis do czytelni.
Usuń z czytelni.
you tube
thumbnail
24
lipca
środa
Kinga, Krystyna, Olga
Budżet
System Elektronicznej
Skrzynki Podawczej
EBOK Wodociągi
Czujniki stanu powietrza
CZYTELNIA
kod

Rowerowy rajd przez gminę Kościan do Lubinia

W niedzielę, 4 września Fundacja Pro Bike & Dance zorganizowała wycieczkę rowerową z Kościana do Opactwa Benedyktynów w Lubiniu nazywanego ‘Perłą wśród niziny’ w której uczestniczyli turyści z: Poznania, Leszna, Pobiedzisk, Gniezna, Lubonia, Murowanej Gośliny, Kościana i Starych Oborzysk.

Na trasie rajdu znalazła się Choryń w której dwukrotnie przebywał Adam Mickiewicz.

W Kopaszewie rowerzyści zwiedzili wnętrza pałacu z ekspozycjami poświęconymi Adamowi Mickiewiczowi i Helenie Modrzejewskiej, którzy w nim bywali oraz przypałacową kaplicę MB Śnieżnej. Przejechali oni także najdłuższą w Europie aleję platanową.

Pobyt w Lubiniu rozpoczęli od obiadu w refektarzu opactwa. Pani Magdalena znana z programu „Rączka gotuje – smaki klasztorne” przygotowała rosół z kilku gatunków drobiu, pierś kurczaka w ziołach i nalewce Benedyktynce wytwarzanej w lubińskim klasztorze na pierzynce ze szpinaku z ziemniakami polanymi sosem z Benedyktynką. Do kawy był sernik na zimno z brzoskwiniami pod galaretką.

Po tej uczcie dla ciała, uczestnicy rajdu udali się na ucztę dla ducha czyli na zwiedzanie kościoła klasztornego pod przewodnictwem Brata Roberta. Byli oni w podziemiach, zakrystii oraz ogrodzie.

W drodze powrotnej przystanki były na rynku w Krzywiniu przy uroczych kamienicach, figurze św. Wawrzyńca i wiatraku koźlaku z XVII w. oraz przy dworze w Osieku w którym gościł Adam Mickiewicz. Z kolei przy ruinach kościoła św. Marcina w Gryżynie rowerzyści poznali historię słynnej gryżyńskiej brzozy.

Ostatnim punktem wycieczki była willa Berlińska w stylu neorokokowym z 1902 r. z pięknie utrzymanym parkiem w Nielęgowie - nowy punkt na gastronomicznej mapie Gminy Kościan.

Niedzielny rajd był testowaniem jednej z tras Rowerowego Rajdu Retro, który Fundacja Pro Bike & Dance chce zorganizować w przyszłym roku. Tak więc jeśli posiadacie rower wyprodukowany przed 1989 r. zadbajcie, aby mógł on jeździć i przygotujcie dla siebie stylówkę pasującą do czasu z którego jest Wasz rower.

Organizatorzy dziękują sponsorom rajdu za pomoc w jego przygotowaniu: Gminie Kościan, Miastu Kościan oraz firmie Top Farms Wielkopolska właścicielowi marki sok SOGO. Każdy z uczestników rajdu otrzymał 2 butelki soku SOGO, rozlosowano 3 książki Pana Emiliana Prałata o Choryni od Gminy Kościan oraz torby na zakupy z gwarą poznańską od Miasta Kościan.

Do zobaczenia w przyszłym roku na Rowerowym Rajdzie Retro!

Mobilnie
kod
Przeglądaj naszą stronę na wszystkich
urządzeniach mobilnych.
Lipiec
2024
p w s c p s n
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31