Apoloniusz, Bogusława, Bogusław

Obchody 100-lecia OSP Bonikowo

W minioną sobotę, 21 maja jednostka OSP Bonikowo obchodziła jubileusz 100-lecia swojego istnienia, która wypadała w 2020 roku jednak przez pandemię obchody były przekładane. Straż ogniowa powstała w 1920 roku inicjatywy kilku mieszkańców Bonikowa  wrażliwych na nieszczęścia i chęci niesienia pomocy w sytuacjach trudnych, nieszczęściu, w ochronie zgromadzonego dorobku życiowego. Przez 100 lat działalności zmieniali się druhowie strażacy, zmieniali się prezesi i naczelnicy, zmieniał się sprzęt i wyposażenie.

GALERIA

W sobotnie popołudnie uroczystość rozpoczęła się od przemarszu przybyłych na uroczystość jednostek do miejscowego kościoła. Strażacki przemarsz prowadzony był przez sikawkę konną z zaprzyjaźnionej jednostki OSP Słonin, a marszowego rytmu nadawała Orkiestra Dęta OSP Kościan wraz z mażoretkami Rytmix Kościan. Mszę świętą w intencji strażaków odprawił ksiądz Krzysztof Lewandowski – proboszcz parafii w Bonikowie w asyście ks. Macieja Wali – byłego proboszcza oraz ks. Jacka Markowskiego – kapelana powiatowego strażaków. Ksiądz Markowski podczas kazania podkreślił ważną rolę jaką spełniają strażacy w społeczności lokalnej, dziękując za wiele lat owocnej służby. Po mszy wszyscy zebrani przemaszerowali na plac przy remizie gdzie odbyła się dalsza część uroczystości. Wiceprezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP w Poznaniu dh Grzegorz Marszałek przyjął meldunek od Komendanta Gminnego dha Grzegorza Stanisławiaka. Po raporcie poczet flagowy przy dźwiękach Mazurka Dąbrowskiego wciągnął flagę na maszt.

Oficjalnego otwarcia uroczystości dokonał naczelnik OSP Bonikowo dh Sławomir Kędziora witając przybyłych gości, wśród których byli m.in. Wojciech Ziemniak - Senator RP, Elżbieta Ruta-Solarska - Pełnomocnik Marszałka ds. Ochrony Informacji Niejawnych, Henryk Bartoszewski - Starosta Kościański,  Iwona Bereszyńska - Przewodnicząca Rady Powiatu Kościańskiego, Kazimierz Józefowski oraz Stefan Żurkiewicz - Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Kościańskiego,  Andrzej Przybyła – Wójt Gminy Kościan, a zarazem Prezes Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP w Kościanie, Jan Szczepaniak - Przewodniczący Rady Gminy Kościan, Szymon Klemenski – Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Kościanie, dh Tomasz Grzelczyk - Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Kościanie oraz Wiceprezes dh Kazimierz Dembny. Obecni byli także druhowie z innych jednostek strażackich wraz z pocztami sztandarowymi oraz licznie zebrani mieszkańcy.

Po odczytaniu historii jednostki przedstawionej przez Sekretarza jednostki dh Mariusza Kaczora przystąpiono do wręczenia odznaczeń i wyróżnień.

Wyjątkowym wyróżnieniem było uhonorowanie jednostki odznaką „Za zasługi dla województwa wielkopolskiego”

Złotym medalem za Zasługi dla Pożarnictwa odznaczeni zostali:

1. dh Adam Konieczny
     2. dh Kazimierz Józefowski

Srebrnym Medalem Za Zasługi dla Pożarnictwa uhonorowano:

1. dha Marka Kaczmarka

Brązowym Medalem Za Zasługi dla Pożarnictwa zostali odznaczeni:

1. dh Marek Józefowski
  2. dh Maciej Kaczmarek
  3. dh Adam Szczepaniak
  4. Izabela Chłapowska

Odznakę „Wzorowego Strażaka” otrzymali:

1. dh Andrzej Gościniak
  2. dh Cezary Ratajski

Odznakami za wysługę lat uhonorowano: za wysługę 55 lat - dh Józefa Wasielewskiego, dh Kazimierza Stanisławskiego, dh Józefa Koleśniczenko, za wysługę 50 lat – dh Tadeusza Walczaka, 45 lat – dh Bolesława Głowickiego, dh Tadeusza Graf, za wysługę 40 lat – dh Krzysztofa Kędziorę.

Na koniec oficjalnej części uroczystości gratulacje OSP złożyli zaproszeni goście wręczając im dyplomy i gratulacyjne listy. Po najważniejszych punktach uroczystości nastąpiła niezaplanowana przerwa ze względu na opady deszczu. Zebrani goście mogli schronić się w nowo powstałej salce przy strażnicy OSP. Po kilku minutach rozpogodziło się i wszyscy mogli udać się na poczęstunek. Zainteresowani mieli okazje obejrzenia i posłuchania występu lokalnego zespołu „Złote Kłosy”. Uroczystości jubileuszowe zakończyła zabawa taneczna.