Agnieszka, Teodor, Czesław

Odznaczenie dla Jerzego Karg

Podczas Spotkania Noworocznego, które odbyło się 5 stycznia 2023r. w Racocie miało miejsce nadanie tytułu „Zasłużony dla Gminy Kościan.” Wniosek o nadanie tego odznaczenia dla Pana Jerzego Karg złożył Wójt, Andrzej Przybyła. Kapituła pozytywnie przychyliła się do przedstawionego wniosku, a radni podczas XLI sesji Rady Gminy podjęli stosowną uchwałę.

Prof. dr hab. Jerzy Karg, jak sam mówi, jest kresowiakiem z urodzenia i Wielkopolaninem z wyboru. Jest społecznikiem żywo zaangażowanym i wspomagającym każdą inicjatywę związaną z ekologią i ochroną przyrody. To propagator zadrzewień śródpolnych i kontynuator dzieła generała Dezyderego Chłapowskiego i profesora Zdzisława Wilusza – założyciela Stacji Badawczej w Turwi.

W latach 1959-1964 studiował na Wydziale Biologii i Nauk o Ziemi Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. W roku 1965 trafił do Turwi i rozpoczął pracę w Stacji Badawczej Instytutu Środowiska Rolniczego i Leśnego Polskiej Akademii Nauk. Przepracował tam 50 lat, a przez 37 lat był jej kierownikiem w latach 1972-2009. Przez wszystkie lata był cenionym, niezwykle lubianym i szanowanym szefem. Stworzył wspaniałą atmosferę pracy.

Głównym tematem badawczym prowadzonym przez profesora jest rola owadów w funkcjonowaniu ekosystemów krajobrazu rolniczego, w tym rola zgrupowań owadów w przepływie energii i obiegu materii. W obszarze zainteresowań znajduje się także wpływ struktury krajobrazu rolniczego na bogactwo i różnorodność owadów. W tej kwestii współpracuje z wieloma ośrodkami naukowymi w kraju i na świecie, co zaowocowało kilkoma projektami badawczymi. Większość wyników badań prezentował na bieżąco na konferencjach, sympozjach i kongresach m.in. na kongresach ekologicznych w amerykańskim Syracuse, w Jokohamie w Japonii, we Florencji we Włoszech oraz Darwin i Brisbane w dalekiej Australii.

Jednym z najistotniejszych osiągnięć profesora jest określenie naturalnej redukcji stonki ziemniaczanej na polach uprawnych Wielkopolski. Opisał on także oryginalną metodę motoczerpaka (motocykla z przyczepką i wielką siatką na owady), służącą do określania liczebności owadów latających w skali krajobrazu rolniczego.

Prowadził także badania nad rolą ekotonów oraz nowo nasadzanych zadrzewień w utrzymaniu bioróżnorodności, relacji drapieżca-ofiara oraz badania nad wpływem struktury krajobrazu rolniczego na bogactwo i różnorodność owadów. Wraz ze swoim zespołem kierował szeroko zakrojoną akcją uzupełniania luk w sieci starych zadrzewień śródpolnych (pasów wiatrochronnych) utworzonych około 200 lat temu przez Dezyderego Chłapowskiego – ówczesnego gospodarza Turwi. W efekcie posadzono około 50 km bieżących zadrzewień, które trwale wpisały się w unikatowy, historyczny, kulturowy krajobraz rolniczy okolic Turwi. Był jednym z inicjatorów powołania Parku Krajobrazowego im. Dezyderego Chłapowskiego oraz Przemęckiego Parku Krajobrazowego.

Od 2010 roku do dzisiaj prof. Jerzy Karg wykłada w Katedrze Ochrony Przyrody na Wydziale Nauk Biologicznych Uniwersytetu Zielonogórskiego nadal realizując swoje pasje. Poza nauką interesuje się wieloma dziedzinami, m.in. historią, geologią i jeździectwem. Jego osiągnięcia na polu naukowym rozsławiają Gminę Kościan, a dbałość o unikatowy rolniczy krajobraz kulturowy z zadrzewieniami śródpolnymi i pasami wiatrochronnymi w okolicach Turwi jest nieoceniona.

W roku 2022 powstał film z cyklu "Ocalić od zapomnienia", który przybliżył dorobek profesora: https://www.youtube.com/watch?app=desktop&v=hSqINe6S_xg