Apoloniusz, Bogusława, Bogusław

Wymiana polsko - czeska w Bohdalov

W dniach od 16 -18 czerwca odbyło się 12. spotkanie młodzieży polsko - czeskiej. Tym razem gospodarzem była czeska szkoła w Bohdalovie. W spotkaniu oprócz młodzieży wzięli udział dyrektorzy szkół, nauczyciele oraz przedstawiciele władz samorządowych.

Po serdecznym koncertowym przywitaniu nasi uczniowie pod opieką czeskich kolegów i koleżanek zapoznali się ze szkołą, miejscowością oraz z pięknym zabytkowym kościołem, w którym usłyszeliśmy krótką historię a także utwór Bogurodzica. Po posiłku całą grupą polsko-czeską przespacerowaliśmy się do bohdalowskiej piramidy – nowo otwartego obiektu służącego do medytacji i relaksacji. Tam odpoczęliśmy i nabraliśmy nowej porcji energii. Tradycyjnie zakwaterowaliśmy się w lesie nad jeziorkiem w ośrodku niedaleko Bohdalova.

W piątek od samego rana rozpoczęły się w szkole wspólne zajęcia integracyjne. W losowo dobranych grupach młodzież zaliczała kolejne punkty wykonując wspólnie różnego typu zadania.  Należały do nich; układanie puzzli z obrazami znanych obiektów w Polsce lub Czechach wraz z krótkim opisem tego miejsca, quiz polsko-angielski na tematy społeczno- historyczne, gry multimedialne o tematyce przyrodniczej wzbogacające także słownictwo angielskie, malowanie białych kamieni otoczaków specjalna techniką, która wymagała wiele cierpliwości i dokładności oraz zajęcia kulinarne – przygotowanie i smażenie palacinek (czeskich naleśników) z konfiturami lub miodem. Wiele zainteresowania i zabawy było podczas zajęć z fotografii, których efektem był obraz przedstawiający duży polsko – czeski most zbudowany ze zdjęć każdego uczestnika spotkania.  Zajęcia wzbudziły wiele emocji oraz obopólnej sympatii. Następnie zostały rozegrane dwa mecze, jeden dziewcząt w ringo, drugi chłopców w piłkę nożną. Wyniki tych spotkań okazały się także tradycyjne. Dziewczyny coraz mniejszą różnicą punktów ,ale jednak zostały pokonane. Natomiast na murawie polscy chłopcy okazali się lepsi od czeskich. Po południu wspólnie z czeską młodzieżą zwiedziliśmy zamek i obiekt sakralny Zelena Hora w Zdar nad Sazavou. Mogliśmy też świetnie się pogimnastykować na rekreacyjnym obiekcie na Pilaku. Bardzo nam to miejsce podobało się i może kiedyś będziemy mieli podobne w okolicy. Wieczorem zostaliśmy zaproszeni do Domu Kultury na dyskotekę. Wśród fajnej muzyki, kolorowych świateł nasi uczniowie okazali się świetnymi tancerzami. Młodzież polska i czeska bawi się troszkę inaczej, ale zajęcia integracyjne przyniosły efekty i zabawa okazała się wspaniała.

W tym czasie przedstawicieli władz samorządowych pana Mirosława Dudę i Jana  Szczepaniaka gościł    starosta Bohdalova pan Arnost  Juda.  Zapoznał ich się z pracą urzędu oraz działaniami podejmowanymi przez starostwo w Bohdalovie. Uczestniczyli także w spotkaniu z młodzieżą.

W sobotę nauczyciele i czescy uczniowie  przyszli nas pożegnać mimo że była to 7.30, a babcia jednej z dziewczyn specjalnie dla nas upiekła pyszne rogaliki na drogę. W tak krótkim czasie można się dużo aktywnie nauczyć, współzawodniczyć, sprawdzić swój angielski w praktyce oraz zaprzyjaźnić, a nawet zakochać.

Po pożegnaniu ruszyliśmy do stolicy Czech - Pragi, gdzie pod opieką polskich przewodników zwiedziliśmy najciekawsze miejsca i atrakcje turystyczne; Stare Miasto, Dzielnice Żydowską, zamek na Hradczanach i obowiązkowy Most Karola. Nasyceni wieloma wrażeniami i emocjami oraz nowymi planami powróciliśmy do Starych Oborzysk. Kolejne spotkanie za rok, teraz my będziemy przygotowywać atrakcje dla czeskich gości.