Aby poprawnie wyświetlić stronę wymagana jest najnowsza wersja przeglądarki.

Aby poprawnie wyświetlić stronę wymagana jest najnowsza wersja przeglądarki.

Zaktualizuj Internet Explorer bądź zainstaluj inną przeglądarkę.

Wpis został dodany do czytelni.Zamknij komunikat

Wpis usunięty.Zamknij komunikat

Dodaj wpis do czytelni.
Usuń z czytelni.
you tube
thumbnail
07
grudnia
czwartek
Agata, Ambroży, Marcin
Budżet
System Elektronicznej
Skrzynki Podawczej
EBOK Wodociągi
Czujniki stanu powietrza
CZYTELNIA
kod

Viva! Wielkopolski Senior Roku!

Pani Janina Wesołek z Turwi, szefowa miejscowego Klubu Seniora oraz zespołu Turewianki, została laureatką konkursu Viva! Wielkopolski Senior edycja 2022 - Wielkopolska Otwarta na Osoby Starsze, zorganizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego i Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Poznaniu. Wniosek wraz z uzasadnieniem złożyła Gmina Kościan. Panią Janinę doceniono za jej działalność i dokonania na rzecz osób starszych.

Pani Janina Wesołek jest założycielem Klubu Złotej Jesieni w Turwi, który powstał w 2007 roku. Działalnością Klubu kieruje Zarząd, na czele którego od samego początku stoi Pani Janina. To głównie dzięki jej inicjatywom i ogromie energii sława Klubu sięga daleko poza granice Gminy Kościan. Spotkania klubowiczów odbywają się minimum raz w miesiącu. Działalność wzbogacana jest poprzez różne formy działania:  spotkania z ciekawymi ludźmi (lekarze, terapeuci, pracownicy ośrodka pomocy społecznej, przedstawiciele władzy samorządowej, policji, straży pożarnej), organizacja wycieczek po Wielkopolsce, a także wycieczek nad morze, w góry, do kina i teatru, organizacja imprez obrzędowych (podkoziołek, święconka, wigilia, dzień kobiet i mężczyzn, walentynki, noc świętojańska, wianki, dożynki, wieczornice z okazji świąt państwowych), organizacja imprez rozrywkowych (bale seniorów, wieczorki karnawałowe, biesiady grillowe, zabawy ludowe), działania prozdrowotne (spotkania z kosmetyczką, aerobik, udział w Igrzyskach Trzeciego Wieku i Olimpiadach Bez Barier, rozgrywki w bulle i gry planszowe), obchody jubileuszy członków klubu (urodziny, jubileusze par małżeńskich, spotkania jubileuszowe Klubu),  działania charytatywne - pomoc rzeczowa i finansowa rodzin w trudnej sytuacji losowej, odwiedziny chorych, stworzenie Kopert Życia.

Integralną częścią Klubu Złotej Jesieni w Turwi jest zespół Turewianki. Powstał w 2008 roku na prośbę członków Klubu. Skupia ok. 30 członkiń. Założycielem Turewianek i kierownikiem zespołu do dzisiaj jest Janina Wesołek, która przez 8 lat pełniła również funkcję instruktora. Zespół występuje na dożynkach parafialnych, gminnych i powiatowych, koncertuje z okazji świąt państwowych i okolicznościowych, bierze udział w przeglądach i festiwalach organizowanych na terenie Wielkopolski, angażuje się w występy charytatywne, jak chociażby w Domu Pomocy Społecznej w Jarogniewicach (Gmina Czempiń, 2020) i w Bielewie (Gmina Krzywiń, 2022) oraz zbiórki na rzecz WOŚP. Zespół Turewianki m.in. brał udział i zdobywał wyróżnienia na następujących imprezach artystycznych: XV Festiwal Piosenki Seniorów Szamotuły 2017 (I miejsce), Senioriada w Żurawcu 2018, Biesiada Czerwonacka 2018 (II miejsce), Prezentacja Dorobku Artystycznego Piła 2019, Przegląd Zespołów Śpiewaczych Seniorów Krotoszyn 2019 (II miejsce), Pieśń nad Samicą Stęszew 2019 (III miejsce), Przegląd Ludowych Zespołów Śpiewaczych Kościan 2019, Biesiada Czerwonacka 2019 (Złota Statuetka Biesiadnika), Wielkopolski Turniej Śpiewaczy Leszno 2022 (Statuetka Brązowe Pasmo).

Klub Złotej Jesieni w Turwi oraz Zespół Turewianki, pomimo ciężkich czasów i sytuacji związanej z pandemią koronawirusa, nadal prężnie działa. W ubiegłym roku postarał się o środki i zorganizował w stuletniej gorzelni w Turwi, cieszącą się dużym zainteresowaniem, wystawę pt. „Z tradycją za Pan Brat”, ukazującą różne aspekty zmieniającej się pracy na wsi oraz cykliczność obrzędów związanych z kolejnymi porami roku. Również dość regularnie w miejscowej sali sportowej odbywają się próby Turewianek przed kolejnymi występami, a przy okazji, głównie własnym sumptem i za własne środki, szyte stroje dla członkiń Zespołu. A nad wszystkim tym czuwa Pani Janina Wesołek, hołdując zasadzie „chcieć to móc”. O swoich doświadczeniach i sukcesach Pani Janina opowiedziała portalowi „Kultura u podstaw” w artykule: https://kulturaupodstaw.pl/chciec-to-moc/

Dorobek 50 lat działalności artystycznej Pani Janiny udokumentowany jest ponadto w 6 kronikach klubowych oraz wielu prywatnych, które oprócz dat i opisu zawierają zdjęcia z niemal każdego wydarzenia z udziałem lub pod czujnym okiem Pani Janiny, i są pieczołowicie oraz z dużym sentymentem przechowywane w jej domu. Wszystkie te fakty potwierdzają zasadność przyznania Pani Janinie Wesołek tytułu laureatki konkursu „Viva! Wielkopolski Senior 2022”. Serdecznie gratulujemy!

Mobilnie
kod
Przeglądaj naszą stronę na wszystkich
urządzeniach mobilnych.
Grudzień
2023
p w s c p s n
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31