Julia, Erwina, Benedykt

Uroczystości patriotyczne w Gryżynie

Zbliżająca się rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego była okazją do upamiętnienia powstańców z naszego regionu. 18 grudnia odbyła się uroczystość uhonorowania zasłużonych żołnierzy związanych z Gryżyną.

Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą w miejscowym kościele, po której nastąpił przemarsz żołnierzy, grup rekonstrukcyjnych, władz samorządowych, delegacji szkolnych, rodzin powstańców oraz mieszkańców Gryżyny na cmentarz, gdzie uhonorowano okolicznościowymi tabliczkami oraz salwą honorową powstańców wielkopolskich i żołnierzy Wojska Polskiego: Jana Goliwąsa – kawalerzystę 3. Pułku Ułanów Wielkopolskich, powstańca wielkopolskiego i uczestnika kampanii wrześniowej, odznaczonego m.in. Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari, Kaspra Jakubowskiego – żołnierza I wojny światowej i powstańca wielkopolskiego, odznaczonego Wielkopolskim Krzyżem Powstańczym, Władysława Prałata – kawalerzystę 17. Pułku Ułanów Wielkopolskich, uczestnika II wojny światowej, odznaczonego Medalem „Za udział w wojnie obronnej 1939”.

Wcześniej przy kościele Św. Barbary w Gryżynie złożono kwiaty przy grobie podporucznika Wojska Polskiego, powstańca listopadowego – Teofila Wyssogoty-Zakrzewskiego h. Wyskota oraz przed tablicą upamiętniającą Antoniego Kasztelana – powstańca wielkopolskiego i uczestnika II wojny światowej jako kapitana marynarki wojennej, odznaczonego m.in. Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski oraz Wielkopolskim Krzyżem Powstańczym. Podczas uroczystości wspomniano także o dziedzicu Gryżyny – Józefie Antonim Lossow, współtwórcy 15. Pułku Ułanów w Poznaniu, komendanta poznańskiego pułku strzelców konnych w Powstaniu Wielkopolskim.

Po uroczystościach na boisku sportowym odbył się pokaz techniki kawaleryjskiej Towarzystwa  byłych Żołnierzy i Przyjaciół 15. Pułku Ułanów Wielkopolskich oraz inscenizacja potyczki z okresu powstania wielkopolskiego w wykonaniu grup rekonstrukcyjnych: 3. Bastionu Grolman, Grupy Operacyjnej Maxxim i Towarzystwa Działań Historycznych 57. Pułku Piechoty.

W „Gościńcu Gryżyna” dyrektor Muzeum Regionalnego w Kościanie przygotował okolicznościową wystawę pamiątek po Janie Goliwąsie. Czynna była również strzelnica obsługiwana przez Stowarzyszenie Historyczne i Strzeleckie im. Kościańskiej Rezerwy Skautowej.

Organizatorzy składają ogromne podziękowania asyście honorowej I Leszczyńskiego Dywizjonu Przeciwlotniczego, panu Jarosławowi Dzikowskiemu i Kołu Przyjaciół Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu, delegacjom 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej z Międzyrzecza i Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego z Poznania, pocztom sztandarowym oraz trębaczowi Orkiestry Dętej OSP w Kościanie za uświetnienie uroczystości, a także Komendzie Powiatowej Policji w Kościanie i Ochotniczej Straży Pożarnej w Gryżynie za zabezpieczenie trasy przemarszu, księdzu proboszczowi Mieczysławowi Kaźmierczakowi za przygotowanie liturgii oraz Radzie Sołeckiej i Kołu Gospodyń Wiejskich za przygotowanie poczęstunku dla uczestników uroczystości. (md)