Aby poprawnie wyświetlić stronę wymagana jest najnowsza wersja przeglądarki.

Aby poprawnie wyświetlić stronę wymagana jest najnowsza wersja przeglądarki.

Zaktualizuj Internet Explorer bądź zainstaluj inną przeglądarkę.

Wpis został dodany do czytelni.Zamknij komunikat

Wpis usunięty.Zamknij komunikat

Dodaj wpis do czytelni.
Usuń z czytelni.
you tube
thumbnail
29
marca
piątek
Wiktoryna, Cyryl, Eustachy
Budżet
System Elektronicznej
Skrzynki Podawczej
EBOK Wodociągi
Czujniki stanu powietrza
CZYTELNIA
kod

Upamiętnienie powstańców wielkopolskich w Bonikowie

Zbliżająca się rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego była okazją do upamiętnienia powstańców z naszego regionu. 15 grudnia br. odbyła się uroczystość uhonorowania naszych przodków spoczywających w Bonikowie. Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą w intencji ojczyzny i powstańców z Bonikowa, po której nastąpiło uhonorowanie byłego właściciela Bonikowa, posła, ministra, dyplomaty i wielkiego patrioty – Alfreda Chłapowskiego, który spoczywa przy bonikowskim kościele. Następnie uczestnicy wydarzenia w korowodzie i przy wtórze Orkiestry Dętej OSP w Kościanie udali się na miejscowy cmentarz, gdzie uhonorowano okolicznościowymi tabliczkami powstańców wielkopolskich (Franciszka Urbańskiego, Józefa Skrzypka i Stanisława Wolińskiego). Po uroczystościach na cmentarzu wszyscy zebrani udali się na teren boiska szkolnego, gdzie odbyła się inscenizacja potyczki z okresu powstania wielkopolskiego w wykonaniu grup rekonstrukcyjnych. Czynna była również wystawa militariów i strzelnica ASG obsługiwana przez Stowarzyszenie Historyczne i Strzeleckie im. Kościańskiej Rezerwy Skautowej, a dr Emilian Prałat w okolicznościowym wystąpieniu przybliżył postać Alfreda Chłapowskiego. Wystawę upamiętniającą byłego właściciela Bonikowa przygotowała również Szkoła Podstawowa.
Za pomoc w przygotowaniu uroczystości składamy podziękowania panu Jarosławowi Dzikowskiemu, proboszczowi ks. Krzysztofowi Lewandowskiemu, Kościańskiej Rezerwie Skautowej, Grupie Rekonstrukcji Historycznej ŻWIR, Stowarzyszeniu Rekonstrukcji Historycznej Ehrhardt M17, strażakom ochotnikom z OSP Bonikowo, członkom orkiestry dętej OSP Kościan, panu dr Emilianowi Prałatowi, dyrekcji i pracownikom Szkoły Podstawowej w Bonikowie oraz mieszkańcom za udział w uroczystościach.

Uhonorowani powstańcy:
Franciszek Urbański, urodzony 1892.12.03 w Darnowie, zmarł 1970.08.09. Rodzice: Walenty i Józefa. Franciszek Urbański brał czynny udział w Powstaniu Wielkopolskim. Od 01.01.1919 w oddziale z Konojadu, którego dowódcą był kpt. Frąckowiak. Udział w walkach pod Wolsztynem. Od 17.01.1919 w Kompanii Kościańskiej na froncie południowym. Po zakończeniu Powstania Wielkopolskiego zwolniony z wojska jako rocznik niepoborowy, w stopniu kaprala. Uchwałą Rady Państwa z 1958 r odznaczony Wielkopolskim Krzyżem Powstańczym. Tablica ustawiona przez rodzinę, Koło Przyjaciół Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu, Stowarzyszenie im. Kościańskiej Rezerwy Skautowej i Gminę Kościan.

Józef Skrzypek, żołnierz Wojsk Wielkopolskich. Rodzice: Jan i Józefa z d. Matuszczak. Urodzony 03.07.1898 r w Bonikowie, zmarł 04.08.1976 r. W czasie I Wojny Światowej przymusowo powołany do armii niemieckiej. Na wieść o rezygnacji Wilhelma II z tronu i kapitulacji wojsk niemieckich z grupą Polaków wsiadł do pociągu wracającego z pierwszej linii frontu i tak dostał się do domu. Tutaj zgłosił się do Kompanii Kościańskiej dowodzonej przez Stefana Maya. Brał udział w walkach w stopniu szeregowca na odcinku Leszno i Wolsztyn. Po sformowaniu regularnych jednostek wojskowych przez ppłk. Śliwińskiego i ppłk. Szyszkę wstąpił do 6 Pułku Strzelców Wielkopolskich. Po zakończeniu działań wojennych rozpoczął pracę w Związku Melioracji Obry i Dorzecza na stanowisku kierownika. Okres okupacji przepracował na tym samym stanowisku, przyjmując do pracy poszukiwanych przez gestapo. Wysyłał ich na najdalsze odcinki pracy pod przybranymi nazwiskami. Dla kilkunastu postarał się o podrobione dowody, aby mogli się przedostać do Generalnej Guberni. Całą okupację pracował na tym stanowisku, także po wojnie aż do czasu przejścia na emeryturę. W 1972 r mianowany na stopień podporucznika. Uchwałą Rady Państwa z dnia 06.02.1974 r odznaczony Wielkopolskim Krzyżem Powstańczym.

Stanisław Woliński - Powstaniec Wielkopolski, urodzony 10.11.1897 r., zmarł w 1952 r.


Mobilnie
kod
Przeglądaj naszą stronę na wszystkich
urządzeniach mobilnych.
Marzec
2024
p w s c p s n
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31