Wiktoryna, Cyryl, Eustachy

Informacje dla Ukraińców i kwaterodawców

Przedstawiamy informacje dla uchodźców z Ukrainy, którzy dotarli na teren Gminy Kościan oraz informacje dla mieszkańców Gminy Kościan, którzy przyjmują w swoich domach uchodźców z Ukrainy:

- na mocy specustawy uchodźcy z Ukrainy mogą otrzymać pomoc jednorazową w wysokości 300 zł na osobę; wnioski przyjmuje Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kościanie ul. Młyńska 15, tel. 65 512 35 43; wniosek zamieszczamy poniżej;

- osoby i podmioty zapewniające zakwaterowanie i wyżywienie obywatelom Ukrainy mogą ubiegać się o świadczenie  w wysokości 40 zł za każdy dzień pomocy; wnioski z ramienia Urzędu Gminy Kościan przyjmuje Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kościanie ul. Młyńska 15, tel. 65 512 35 43; treść Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 15 marca 2022 r. w sprawie maksymalnej wysokości świadczenia pieniężnego przysługującego z tytułu zapewnienia zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy oraz warunków przyznawania tego świadczenia i przedłużania jego wypłaty oraz wzór wniosku (Załącznik do rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 16 marca 2022 r.) wraz z kartą potwierdzenia pobytu w załączeniu; wnioskodawcy muszą liczyć się z weryfikacją zgłaszanych pomieszczeń pod kątem zakwaterowania obywateli z Ukrainy, w szczególności w zakresie dostosowania pomieszczeń do pobytu ludzi czy tytułu prawnego do danego lokalu, a także potwierdzenia ze strony Ukraińców o otrzymaniu takiej pomocy.

Інформація для українців та постачальників житла

Представляємо інформацію для біженців з України, які прибули до ґміни Костян, та інформацію для жителів ґміни Костян, які приймають біженців з України у своїх домівках:

- за спеціальним законом біженці з України можуть отримати одноразову допомогу в розмірі 300 злотих на особу; Заяви приймаються в Гмінному центрі соціального забезпечення в м. Костян, вул. Млинська 15, тел.65 512 35 43; заявка представлена ​​нижче;

- фізичні та юридичні особи, які надають житло та харчування громадян України, можуть претендувати на пільгу у розмірі 40 злотих за кожен день допомоги; Заявки від імені Управління ґміни Костян приймаються до Центру соціальної допомоги гміни в м. Костян, вул. Млинська 15, тел.65 512 35 43; зміст Положення Ради Міністрів України від 15 березня 2022 року про максимальний розмір грошової допомоги за рахунок забезпечення проживанням та харчуванням громадян України та умови надання та продовження цієї пільги та форму заяви (додаток до Постановою Міністра внутрішніх справ та адміністрації від 16 березня 2022 року) разом із карткою підтвердження місця проживання, що додається; Заявники повинні враховувати перевірку повідомлених приміщень щодо розміщення громадян України, зокрема щодо пристосування приміщення для проживання людей чи законного права власності на приміщення, а також підтвердження українців про те, що вони отримали таке допомогу.