CZYTELNIA
kod

Wyróżnienia dla sportowców

Decyzją Wójta Gminy Kościan roczne stypendia sportowe na rok 2023 przyznane zostały trzem sportowcom, a kolejne trzy osoby otrzymają nagrody sportowe. Stypendia sportowe otrzymali karateka Aleksander Opas, lekkoatleta Daniel Bosy oraz trójboistka Karina Pieśniak. Nagrody sportowe otrzymali młodzi reprezentanci sportów motorowych: żużlowiec Olivier Buszkiewicz i jeżdżący na pit-bikach Franciszek Pryfer, a także młody i zdolny piłkarz – Alan Szkudlarek. Specjalne wyróznienie przyznano również Pani Olenie Chekhowych.

Aleksander Opas trenuje we Wrocławskim Klubie Sportów Azjatyckich „Budokan” sekcja Astromal Leszno. jest członkiem Kadry Narodowej Polskiej Unii Karate, uczestniczył w Mistrzostwach Europy Kadetów, Juniorów i Młodzieżowców w Karate Olimpijskim WKF w Pradze, zajął XI miejsce w Mistrzostwach Świata Kadetów, Juniorów i Młodzieżowców w Karate Olimpijskim WKF w tureckim Konya, III miejsce w Mistrzostwa Polski Juniorów w Wejherowie, III miejsce w turnieju z cyklu Karate – First Youth League w Limasol na Cyprze. Zajmuje II miejsce w Światowym Rankingu WKF w kategorii junior -55kg.

Daniel Bosy trenuje od lat w „Sanie” Kościan pod okiem trenera Romana Talikadze. Uzyskuje szczególne osiągnięcia sportowe w lekkiej atletyce w kategorii „Sprawni Razem – grupa paraolimpijska”, jest członkiem Kadry Narodowej osób niepełnosprawnych intelektualnie. W roku 2022 zdobył dwa złote medale Mistrzostw Polski na dystansach 1500m i 5000m, brązowy medal Mistrzostw Polski w biegach przełajowych, zajął IV miejsce w Mistrzostwach Europy w Lekkiej Atletyce oraz X miejsce w Mistrzostwach Świata w Półmaratonie.

Karina Pieśniak jest członkinią Kadry Narodowej Polski trójboju siłowego, zdobyła m.in. I miejsce indywidualnie i drużynowo J18 do 84 kg w Mistrzostwach Polski w wyciskaniu leżąc w Raszynie oraz III miejsce w Mistrzostwach Polski J18 do 76kg w wyciskaniu klasycznym leżąc w Warszawie i III miejsce OPEN w MP w Raszynie. Jest rekordzistką Polski J18 do 84kg w wyciskaniu leżąc. Jej wynik to 108 kg! Trenuje w klubie Stowarzyszenie Sportatut Krobia.

Olivier Buszkiewicz - uzyskał szczególne osiągnięcia sportowe w sporcie żużlowym jako junior: zdobył I miejsce w Drużynowych Mistrzostwach Polski II Ligi Żużlowej i uzyskał awans wraz z drużyną PSŻ Skorpiony Poznań do I klasy rozgrywkowej, startował w Indywidualnych Mistrzostwach Polski Juniorów i Młodzieżowych Mistrzostwach par Klubowych.

Franciszek Pryfer - uzyskał szczególne osiągnięcia sportowe w sporcie motorowym w dyscyplinie PitBike: w roku 2022 został podwójnie II Wicemistrzem Polski w konkurencjach PitBike Off-Road i Cross Coutry, a także z macierzystym klubem Pit Bike 51 – Mistrzem Klubowym Zawodów Rodeo. Był pierwszym w historii kraju zawodnikiem, który konkurował minimotocyklem o mocy 12 KM z rywalami na motocyklach o mocy podwójnie wyższej.

Alan Szkudlarek - jako zawodnik UKS Akademia Piłkarska Reissa Kościan/Poznań zdobył z drużyną wiele sukcesów w ogólnopolskich i wojewódzkich turniejach piłkarskich, a także indywidualnie, trenując również w „Sanie” Kościan w konkurencjach sprawnościowych i biegowych. Ponadto w roku 2022 był członkiem kadry Wielkopolskiego Związku Piłki Nożnej i ustanowił rekord Polski w tzw. Beep Test.

Specjalne podziekowania i gratulacje otrzymała Olena Chekhowych z Odessy na Ukrainie trenerki akrobatyki w Racockim klubie piłkarskim. Była mistrzyni w akrobatyce sportowej trenuje ponad 120 osób w prężnie rozwijającej się sekcji akrobatycznej w Racocie. Sukcesy na pierwszych oficjalnych zawodach pokazały, że warto.