Adolf, Leon, Tymon

Konkurs na "Najpiękniejszy wieniec dożynkowy tradycyjny i współczesny"

W dniu 11 września 2022 roku w Racocie odbędą się Dożynki Gminne. Z tej okazji Wójt Gminy Kościan ogłasza „Konkurs na Najpiękniejszy Wieniec Dożynkowy tradycyjny i współczesny”. W konkursie mogą uczestniczyć wieńce przygotowane przez Sołectwa z terenu Gminy Kościan.

Wszystkich zainteresowanych prosimy o zapoznanie się z treścią regulaminu konkursowego. Rozstrzygnięcie konkursu odbędzie się w dniu Dożynek.

„Najpiękniejszy wieniec dożynkowy tradycyjny i współczesny”

Organizator: Wójt Gminy Kościan

Miejsce konkursu: Plac dożynkowy w Racocie

Termin konkursu: 11 września 2022r. (niedziela)

Cel konkursu:

1. Kultywowanie cennych aspektów życia mieszkańców wsi i obszarów wiejskich.
  2. Popularyzacja tradycji ludowych związanych ze Świętem Plonów.
  3. Prezentacja bogactwa plonów wplecionych w wieniec dożynkowy oraz najpiękniejszych wieńców z terenu Gminy Kościan.

Warunki uczestnictwa:

1. W konkursie mogą uczestniczyć wieńce dożynkowe przygotowane przez Sołectwa z terenu Gminy Kościan.
  2. Sołectwo do konkursu może zgłosić jeden wieniec dożynkowy.
  3. Delegacje poszczególnych sołectw przyjeżdżają na miejsce konkursu na własny koszt.

Kryteria oceny:

Organizator powoła Komisję Konkursową. Komisja Konkursowa dokona oceny wieńców po zakończeniu obrzędu dożynkowego w dwóch kategoriach:

a)    tradycyjny wieniec dożynkowy, którego sposób wykonania zgodny będzie z tradycją dawnych wieńców dożynkowych

b)    współczesny wieniec dożynkowy, którego sposób wykonania będzie zgodny ze współczesnymi trendami, z wykorzystaniem wszelkich dostępnych technik i materiałów.

Ocenie podlegać będzie:

a)    Sposób wykonania – od 0 do 5 punktów

- w przypadku wieńca tradycyjnego – zgodność z tradycją w zakresie kompozycji, formy, techniki wykonania i materiału. Wieńce nie mogą być wykonane z plastiku, styropianu lub sztucznych kwiatów. Wskazane użycia materiałów związanych ze świętem plonów (kłosy, ziarna, warzywa, owoce, kwiaty) –

- w przypadku wieńca współczesnego – sposób wykonania zgodny ze współczesnymi trendami, z wykorzystaniem wszelkich dostępnych technik i materiałów

b)    Wygląd zewnętrzny – walory estetyczne, technika wykonania, materiał, kształt, kolor, kompozycje – od 0 do 5 punktów

c)    Bogactwo na użycie elementów – różnorodność zbóż, owoców, warzyw, ziół – od 0 do 5 punktów

Nagrody i wyróżnienia:

Dla zwycięzców konkursu przewidziane są następujące nagrody pieniężne (w obu kategoriach) z przeznaczeniem na potrzeby sołectwa:

I miejsce - 1.000 zł (słownie siedemset złotych)

II miejsce - 600 złotych (słownie sześćset złotych)

III miejsce -  400 złotych (słownie czterysta złotych)

Rozstrzygnięcie konkursu:

Nagrody i wyróżnienia zostaną wręczone w dniu 11 września 2022 roku przez Wójta Gminy Kościan podczas Dożynek.

Inne istotne informacje:

Wieńce dożynkowe wezmą udział w korowodzie na plac dożynkowy. Wieńce biorące udział w konkursie są własnością twórców. Organizator nie odpowiada za wieńce pozostawione na placu dożynkowym  po zakończeniu imprezy.

Wójt Gminy Kościan

/-/ Andrzej Przybyła