Aby poprawnie wyświetlić stronę wymagana jest najnowsza wersja przeglądarki.

Aby poprawnie wyświetlić stronę wymagana jest najnowsza wersja przeglądarki.

Zaktualizuj Internet Explorer bądź zainstaluj inną przeglądarkę.

Wpis został dodany do czytelni.Zamknij komunikat

Wpis usunięty.Zamknij komunikat

Dodaj wpis do czytelni.
Usuń z czytelni.
you tube
thumbnail
29
lutego
czwartek
Lutosław, Roman, Teofil
Budżet
System Elektronicznej
Skrzynki Podawczej
EBOK Wodociągi
Czujniki stanu powietrza
CZYTELNIA
kod

Rozwiązanie konkursu na świąteczne dekoracje w gminie

Na ogłoszony przez Gminę Kościan oraz redakcję gazety i portalu "Kościaniak" konkurs na najładniejszą świąteczną dekorację posesji wpłynęło kilkanaście zgłoszeń z terenu całej gminy. Komisja konkursowa wyłoniła trzech laureatów.

Wszystkie dekoracje zasługują na podziw i docenienie. Niektóre ze zgłoszeń nie spełniały jednak wymogów formalnych, bo dotyczyły miasta Kościana, a nie gminy. Komisja konkursowa postanowiła docenić w pierwszej kolejności własną pracę i inwencję, jak i brak nadmiernego przepychu. Brana była pod uwagę była także spójność i uroda dekoracji.

Zwycięzcą konkursu została posesja zgłoszona przez Annę Kaźmierczak-Trefoń z Wławia. Drugie miejsce jury postanowiło przyznać posesji ze Starych Oborzysk zgłoszonej przez Natalię Czarnecką. Na najniższym stopniu podium stanęła posesja z Pianowa, którą zgłosiła Patrycja Biała. Na laureatów czekają bony towarowe o określonych kwotach.

Każda z nagrodzonych dekoracji ma inny, indywidualny styl. Najlepiej obrazują go zdjęcia. Ich autorzy zgodnie przyznają, że przystrajanie domu na Boże Narodzenie to już rodzinna tradycja. – Zaczęło się kilkanaście lat temu. Najpierw ubieraliśmy choinkę przy domu. Ale ona z biegiem lat rosła i w tej chwili przewyższa już znacznie dom. Potrzeby więc byłby specjalistyczny sprzęt, by ją przystroić. Dlatego zaczęliśmy ustrajać dommówi Anna Kaźmierczak-Trefoń z Wławia, zwyciężczyni konkursu.

To pani Anna odpowiada w dużej mierze za dekoracje, choć przy podłączaniu lampek pomaga jej brat Jakub. Z kolei tato wykonuje dekoracje samodzielnie, od kilku sezonów wejście do domu zdobi drewniany bałwan jego autorstwa. – Dekoracje na przestrzeni lat się zmieniają, na pewno kilkanaście lat temu nie było ich tak dużo. Co roku wprowadzamy też małe zmiany, to między innymi za każdym razem inny wianek na drzwi. Również dekoracje przy wejściu są inne. W ubiegłym roku były to choinki, a teraz są gałązki. Trochę z braku czasu – przyznaje Anna Kaźmierczak-Trefoń.

Przystrojenie całego domu jego mieszkańcom zajmuje około dwóch dni, robią to popołudniami. Trzeba przyznać, że efekt jest imponujący, a dom zyskuje prawdziwie bajkowy klimat. Z kolei zdobywcy drugiego miejsca z Oborzysk Starych poza domem przystrajają także ogród oraz mniejsze budynki na terenie ogrodu. Pozwala im na to kształt posesji. – Co roku mamy coraz więcej ozdób. Zawsze coś dokładamy, więc trochę się tego uzbierało. Najbardziej w dekorowanie  zaangażowani są teść wraz z mężem – mówi Natalia Czarnecka, której zgłoszenie zajęło drugie miejsce.

Pani Natalia przyznaje, że kiedy tylko zobaczyła informację o konkursie, od razu postanowiła się zgłosić mając cichą nadzieję, że dekoracja zostanie doceniona. Jak widać, nie pomyliła się. Z kolei autorzy dekoracji swojego domu z Pianowa wykonują je przede wszystkim z myślą o mieszkających w nim dzieciach. To im dekoracje sprawiają największą radość. – Światełka pojawiają się u nas już na Mikołajki i pozostają z nami do Trzech Króli, czyli przez cały miesiącmówi Patrycja Biała, zdobywczyni trzeciego miejsca. – Dekoracje się zmieniają. W ubiegłym roku mieliśmy tylko przystrojone balkony, a w tym roku pojawiły się migające sopelki. Staramy się zawsze co dwa sezony coś zmienić, wprowadzać rozwiązania, które nam się spodobały To co zostaje niewykorzystane, wydajemy rodzinie.

Na tej posesji oryginalne są obrazkowe animacje wyświetlane na ścianie domu. – Grafikę mamy od tego roku, a wyświetlana jest ona ze specjalnych dysków. Mamy różne grafiki, poza bożoarodzneiową także urodzinową oraz na Halloween zdradza pani Patrycja.

Laureatom konkursu serdecznie gratulujemy. Dziękujemy także wszystkim osobom, które wysłały swoje zgłoszenia.

Tekst: Milena Waldowska
Zdjęcia: Maciej Sibilak

 

 

Mobilnie
kod
Przeglądaj naszą stronę na wszystkich
urządzeniach mobilnych.
Luty
2024
p w s c p s n
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29