Aleks, Grzegorz, Aleksander

XVI Wielkopolski Czempionat Koni Huculskich w Racocie

W ubiegłą sobotę, 16 lipca  w Racocie odbył się XVI Wielkopolski Czempionat Koni Huculskich. Była to już czwarta tego typu impreza odbywającą się na terenie naszej gminy. Podobnie jak w ubiegłym roku organizatorami imprezy byli Związek Hodowców Koni Wielkopolskich, Polski Związek Hodowców Koni Huculskich, Stadnina Koni Racot, Gmina Kościan, Stajnia Zagroda Huculska oraz Cicha Ostoja.

Choć Hucuł to koń rasy górskiej, do Racotu zjechali hodowcy i miłośnicy tych zwierząt z różnych części Polski : mazowieckiego, śląskiego, świętokrzyskiego, dolnośląskiego, łódzkiego, kujawsko-pomorskiego, podkarpackiego, małopolskiego oraz wielkopolskiego. Na starcie stawiło się około 15 ekip i 33 konie.

Podobnie jak w ubiegłym roku impreza podzielona była na dwie części : ocena płytowa oraz ścieżka huculska.

Czempionat odbył się na terenie Stadniny Koni w Racocie. Komisja sędziowska pod uwagę brała typ, pokrój, ruch konia oraz przygotowanie do zawodów i pielęgnację.

Druga część zawodów czyli ścieżka huculska odbyła się na racockim hipodromie. Jest to obiekt, który doskonale sprawdza się w próbie terenowej będącej sprawdzaniem dzielności koni rasy huculskiej.

Na zakończenie huculskich zmagań swoje umiejętności mogli też zaprezentować młodsi pasjonaci tego sportu. W konkurencji Mini Ścieżka dla dzieci i młodzieży do lat 18 wystartowało 13 zawodników. Najlepsze okazały się dzieci i młodzież z naszej gminy.   Wychowankowie Zagrody Huculskiej w Katarzyninie zajęli większość miejsc w najwyższej stawce.

Czempionat klaczy:

I miejsce (czempionka) klacz Czumka GJ z hodowli Jacka Gładkowskiego w Katarzyninie

II miejsce (wice-czempionka) klacz Pela z hodowli Osińskiego Bartłomieja w Miszewie Wielkim w woj. Mazowieckim.

Wyniki ogólne "Ścieżki Huculskiej" - próba dzielności (hipodrom).

W próbie dzielności wystartowało 11 koni.

I miejsce : Marta Szyba-Giżyńska na klaczy Wyborowa-O z hodowli ZDIZ PIB Odrzechowa w woj. podkarpackim

II miejsce: Karolina Legierska na klaczy Forsycja z Mieleszynka z hodowli w Mieleszynku w woj. łódzkim

III miejsce : Marta Szyba-Giżyńska na klaczy Tatarka z Dzikich Pól z hodowli w Sadkowie w woj. mazowieckim

Wyniki ogólne "Ścieżki Huculskiej" - Kwalifikacja do Mistrzostw Polski Koni Rasy Huculskiej (hipodrom).

Wystartowało 24 koni.

I miejsce : Milena Kaźmierowska na klaczy Gipsi z Borowiczki-Pienki

II miejsce : Karolina Bielanin na ogierze Wag-W z Wołosatego

III miejsce : Oliwia Grelewicz na klaczy Orka-Kur z Psary Kolonia

Mini ścieżka huculska dla dzieci i młodzieży do lat 18.

Łącznie 13 zawodników.

I miejsce : Zofia Witaszek na klaczy Torga z Katarzynina