lipca
Kinga, Krystyna, Olga

Absolutorium i wotum zaufania dla Wójta

Wójt Gminy Kościan jednogłośnie otrzymał absolutorium z tytułu wykonania budżetu za rok 2023, a także wotum zaufania od Rady Gminy Kościan za działania w minionym roku.

Budżet Gminy Kościan w ubiegłym roku osiągnął po stronie dochodów 98 426 427,60 zł, a po stronie wydatków kwotę 100 697 375,26 zł. Zarówno dochody jak i wydatki zostały zrealizowane na wysokim poziomie. Największy udział w dochodach stanowiły dochody własne, które wzrosły o 3,2 mln zł i osiągnęły 40,7 mln zł (41,4%), a także udziały w podatkach PIT i CIT w kwocie 16,5 mln zł (16,8%), co łącznie stanowi ponad 58% całości dochodów. Dotacje celowe i subwencje stanowiły w sumie 33,8% dochodów. W dochodach własnych przeważał podatek od nieruchomości (44,8%) oraz opłata eksploatacyjna (9,4%).

Po stronie wydatków najwięcej środków z budżetu gminy przeznaczono na zadania związane z bieżącymi zadaniami oświatowo-wychowawczymi (36,5%). Na pomoc społeczną desygnowano 12,9% środków z budżetu, na gospodarkę wodno-ściekową wydano łącznie 14,3%, a na budowę i utrzymanie dróg – 12,4%.

W roku 2023 Gmina Kościan przeznaczyła na wydatki majątkowe kwotę 24,85 mln zł. Środki te zasiliły głównie budowę dróg (45%), inwestycje oświatowe (20%), wydatki na infrastrukturę wodociągową (16%) i zadania sanitacyjne (13%). Największymi zadaniami finansowanymi w 2023 roku były: termomodernizacja budynku szkoły w Starym Luboszu, przebudowa budynku szkoły na przedszkole w Racocie, budowa sieci wodociągowych w Turwi, Nowym Luboszu i Kiełczewie, budowa stacji podnoszenia ciśnienia wody w Nielęgowie i Czarkowie, budowa kanalizacji sanitarnych w Turwi, Starym Luboszu, Nowym Luboszu i Wyskoci Małej, budowa ulic w Nowym Luboszu, dotacje dla powiatu na przebudowę ul. Sołeckiej w Bonikowie i budowę ścieżki rowerowej z Pelikana do Kokorzyna.

Gmina udzielała także dotacji dla podmiotów realizujących zadania gminne, a sołectwa realizowały swoje zadania w ramach funduszu sołeckiego, który w poprzednim roku zamknął się całkowitą kwotą niemal 1,3 mln zł. Wysoki wskaźnik realizacji założonych planów świadczy o dobrej kondycji gminy i odpowiedzialnym zarządzaniu gminnymi finansami. Efektem tego w ubiegłym roku było np. wybudowanie 3,5 km dróg i powiększenie całkowitej długości gminnych dróg publicznych do 138 km, wybudowanie 2 km wodociągu, co powiększyło gminną sieć do 188 km, wybudowanie 4,3 km kanalizacji, co zwiększyło długość gminnej „sanitarki” do 144 km, wyprodukowanie ponad 900 tys. m3 wody pitnej z naszych stacji.