Aby poprawnie wyświetlić stronę wymagana jest najnowsza wersja przeglądarki.

Aby poprawnie wyświetlić stronę wymagana jest najnowsza wersja przeglądarki.

Zaktualizuj Internet Explorer bądź zainstaluj inną przeglądarkę.

Wpis został dodany do czytelni.Zamknij komunikat

Wpis usunięty.Zamknij komunikat

Dodaj wpis do czytelni.
Usuń z czytelni.
you tube
thumbnail
30
maja
czwartek
Joanna, Feliks, Ferdynand
Budżet
System Elektronicznej
Skrzynki Podawczej
EBOK Wodociągi
Czujniki stanu powietrza
CZYTELNIA
kod

Wspomnienie Franciszka Krzywosza z Wyskoci

            Niezwykła lekcja historii odbyła się w świetlicy wiejskiej w Wyskoci. Panowie Jacek i Jarosław Dzikowscy przybliżyli sylwetkę pochodzącego z Wyskoci Franciszka Krzywosza, żołnierza polskiego z Armii Władysława Andersa, uczestnika i bohatera bitwy pod Monte Cassino, ułana, który poległ w walkach kampanii włoskiej i pochowany jest na cmentarzu polskim na Monte Casssino, a jego nazwisko uwiecznione zostało w książce-reportażu Melchiora Wańkowicza „Monte Cassino” oraz w publikacji „Dzieje 15 Pułku Ułanów Poznańskich”. W spotkaniu uczestniczyli m.in. przedstawiciele rodziny Franciszka Krzywosza z Wyskoci.

            Franciszek Krzywosz urodził się 03.09.1916 r. w Wyskoci. Był pracownikiem rolnym i strażakiem OSP w Wyskoci, żołnierzem 17. Pułku Ułanów Wielkopolskich w czasie Kampanii Wrześniowej w 1939. Uzyskał stopień wojskowy: st. Ułan. Był internowany przez wojska sowieckie i więziony w łagrach, a następnie przez Syberię trafił do II Korpusu Polskiego gen. Władysława Andresa, do 15. Pułku Ułanów Poznańskich. Franciszek Krzywosz poległ podczas wypadu na Passo Corno, już po zajęciu klasztoru Monte Cassino przez oddziały polskie. Zginął wraz z ze swoim dowódcą, por. Ruszelem od serii z karabinu maszynowego 19 maja 1944 roku. Pośmiertnie odznaczony był Krzyżem Pamiątkowym Monte Cassino i Krzyżem Walecznych.

Dziękujemy rekonstruktorom i prelegentom Jackowi Dzikowskiemu i Jarkowi Dzikowskiemu za upamiętnienie żołnierza z Wyskoci, za ciekawe zdjęcie z cmentarza polskiego na Monte Cassino, oraz za pielęgnowanie pamięci o powstańcach wielkopolskich i bohaterach wojennych. Dziękujemy także Sołtysce Wyskoci i Kołu Gospodyń Wiejskich z tej miejscowości za ugoszczenie wszystkich uczestników spotkania.

Mobilnie
kod
Przeglądaj naszą stronę na wszystkich
urządzeniach mobilnych.
Maj
2024
p w s c p s n
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31