Aniela, Sykstus, Joanna

Obóz członków Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych na Węgrzech

Na zaproszenie Ochotniczej Straży Pożarnej z miejscowości Sümeg, w dniach od 7 do 15 sierpnia, na Węgry wyjechała grupa 10 członków Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych z terenu Gminy Kościan. Młodzi strażacy z Polski wraz z węgierskimi rówieśnikami wzięli udział w siedmiodniowym obozie szkoleniowym. Wyjazd odbył się w ramach współpracy partnerskiej pomiędzy Gminą Sümeg, a Gminą Kościan.

Dla uczestników obozu przygotowany został bardzo ciekawy program zajęć szkoleniowych i wycieczek. Pierwszego dnia pobytu na Węgrzech młodzież zwiedzała Budapeszt, w tym m.in. Plac Bohaterów i Wzgórze Zamkowe. Kolejne dni przeznaczone były na wspólne zajęcia szkoleniowe, zwiedzanie miasteczka Sümeg i innych okolicznych miejscowości. Młodzi strażacy zwiedzili górujący nad okolicą potężny średniowieczny zamek obronny oraz Pałac Papieski miejscową szkołę podstawową. Oglądali także atrakcyjny średniowieczne turnieje i pokazy walk.

W programie były również konkursy strażackie, zajęcia z udzielania pierwszej pomocy oraz wyjazdy na kąpieliska nad Balaton i zwiedzanie jednostek OSP.  Obóz szkoleniowy na Węgrzech był wspaniałą okazją do poznania historii, kultury i zabytków partnerskiego kraju. Wspólne zajęcia  pozwoliły doskonalić młodym Polakom i Węgrom swoje umiejętności językowe.  Funkcję opiekuna grupy młodych strażaków pełnił Roman Podgórski – dyrektor Gimnazjum im. Jana Pawła II w Starych Oborzyskach. Obóz przygotowała i poprowadziła Pani podpułkownik Klara Molnare Sipos z Budapesztu.