Julia, Erwina, Benedykt

Obóz adeptów pożarnictwa

W dniach od 19 lipca do 06 sierpnia 2014r. w Gimnazjum w Starych Oborzyskach zorganizowany został przez miejscową Ochotniczą Straż  Pożarną obóz szkoleniowy dla członków Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych. Udział w nim wzięło 30 młodych strażaków  z powiatu kościańskiego. Obóz miał formę szkoleniową z elementami wypoczynku, turystyki i edukacji. Przez okres pierwszego tygodnia uczestnikami byli także młodzi strażacy z miejscowości Sümeg na Węgrzech. Dziesięcioosobowa grupa młodzieży przybyła na zaproszenie władz samorządowych Gminy Kościan, dla której Sümeg jest gminą partnerską. Podczas wspólnych zajęć i wycieczek młodzi strażacy z Polski i Węgier doskonalili swoje umiejętności językowe. Kierownikiem grupy węgierskiej i jednocześnie tłumaczem była Pani podpułkownik Klara Molnare Sipos z Budapesztu.

Zajęcia z części praktycznej i teoretycznej poprowadzili strażacy PSP w Kościanie i jednostek OSP z gmin powiatu kościańskiego oraz pracownicy KPP w Kościanie i Nadleśnictwa Kościan. W Kościanie uczestnicy obozu zapoznali się z wozami bojowymi Powiatowej Straży Pożarnej oraz ze sprzętem będącym na ich wyposażeniu. Z dużym zainteresowaniem obejrzeli ćwiczenia strażaków w pokonywaniu ściany wspinaczkowej z użyciem drabiny.

Na zaproszenie organizatorów do Oborzysk przybyły wozy bojowe jednostek OSP z Czempinia, Starego Bojanowa, Krzywinia i Miasta Kościana. Były one wykorzystywane zarówno do ćwiczeń praktycznych jak i teoretycznych. Młodych strażaków uczono także udzielanie pierwszej pomocy. Nad jeziorem w Dębcu Nowym uczestnicy obozu pływali na motorówkach oraz obejrzeli pokaz ratownictwa wodnego w wykonaniu OSP w Racocie.  W programie obozu były także wycieczki m.in. do Poznania, Wielkopolskiego Muzeum Pożarnictwa w Rakoniewicach, na kąpieliska nad jeziora w Dębcu Nowym, w Boszkowie i Cichowie. Nie zabrakło także zajęć sportowych, artystycznych i tradycyjnej dyskoteki. Dużą atrakcją była przejażdżka wagonikami Śmigielskiej Kolejki Wąskotorowej i wspinaczka na ścianie w kościańskiej wieży ciśnień.

Wiele instytucji i firm wsparło w różnej formie organizację obozu. W jego przygotowaniu bardzo dużego wsparcia udzielił Kazimierz Król - prezes Zarządu Powiatowego Związku Ochotniczej Straży Pożarnej RP. Obóz otrzymał dotację z  ZOW ZOSP RP (ze śr. MSW) oraz dofinansowanie z gmin powiatu kościańskiego. Nadleśnictwo Kościan – przekazało nieodpłatnie drewno na ognisko, Gmina Miejska Kościan – umożliwiła bezpłatne wejścia na krytą pływalnię. Miejscowe firmy przekazywały nieodpłatnie swoje produkty: MLEKOVITA KOŚCIAN - jogurty, PIEKARNIA KURASIAK Z KOŚCIANA oraz  PIEKARNIA P. i M. WALENCIAKOWIE Z KIEŁCZEWA - drożdżówki, WYTÓRNIA LODÓW „MILANO” Z KOŚCIANA - lody.

Program obozu został zrealizowany w całości. Jego podsumowaniem były zawody pożarnicze zorganizowane przez OSP w Starych Oborzyskach. Zawodnikom dopingowali goście - włodarze Gminy Kościan, Gminy Czempiń, Gminy Śmigiel, Gminy Krzywiń i Powiatu Kościańskiego. Przedstawiciele władz samorządowych uczestniczyli także w uroczystym podsumowaniu obozu. Młodym strażakom wręczali nagrody i wyróżnienia za prowadzoną rywalizacje sportową i konkursy wiedzy. Młodzież chętnie uczestniczyła w zajęciach. Była aktywna i zdyscyplinowana, przestrzegała zapisy obowiązujących regulaminów i zachowywała się bezpieczne. Uczestnicy obozu nabyli umiejętności i wiedzę niezbędną do prawidłowego funkcjonowania w zespołach MDP.  Podnieśli swoją sprawność fizyczną oraz potrafią współpracować w grupie (drużynie) przy wykonywaniu zadań. Wielu w czasie wyjazdów na kąpieliska lub pływalnie poprawiło swoje umiejętności pływackie. Podczas wycieczek krajoznawczo-turystycznych młodzież miała okazję dokładniej poznać swoją Małą Ojczyznę – Ziemię Kościańską, jej historię, zabytki i środowisko przyrodnicze.

Pamiątką dla uczestników obozu jest płyta DVD ze zdjęciami (podczas wyjazdów i na wszystkich zajęciach były wykonywane zdjęcia).  Wielu deklarowało chęć uczestnictwa w podobnym obozie w przyszłym roku.

Kadrę stanowili: Podgórski Roman – kierownik obozu, Karina Chraplak i Marta Dajewska – wychowawcy, Cecylia Motylak – opieka medyczna.