Aniela, Sykstus, Joanna

Honorowe tytuły wręczone

W miniony weekend delegacja z gminy Kościan wzięła udział w uroczystym spotkaniu z okazji 10 – lecia podpisania aktu współpracy pomiędzy Gminą Kościan, a Gminą Sümeg. Przyjaźń polsko – węgierska zapoczątkowana została w listopadzie 2000 roku, kiedy to na zaproszenie Burmistrza Sümeg Ferenc Ratosi ziemię węgierską odwiedzili Henryk Bartoszewski – Wójt Gminy Kościan z Andrzejem Przybyłą - ówczesnym Przewodniczącym Rady Gminy Kościan. Do spotkania doszło dzięki zaangażowaniu Pani Klary Sipos Molnárné. Do rewizyty doszło już w maju następnego roku.

Współpraca rozwijała się, a w listopadzie 2003 w Sümeg został podpisany dokument o współpracy obu gmin. W kwietniu 2004 r. odwiedziła naszą gminę węgierską delegacja radnych z Burmistrzem Ferenc Ratosi na czele. Podczas wizyty podczas uroczystej sesji w Racocie został podpisany akt o partnerstwie obu gmin.

Przez ostatnie 10 lat mieliśmy wiele okazji, dzięki którym mogliśmy się lepiej poznać i wymienić doświadczeniami. Nasi przedstawiciele uczestniczyli w uroczystościach narodowych i lokalnych na Węgrzech. Przedstawiciele gminy  Sümeg zaszczycili nas swoją obecnością na obchodach XV i XX – lecia samorządu w Polsce. Liczne przyjaźnie nawiązała też młodzież szkolna oraz strażacy.

Podejmowane działania w zakresie umacniania partnerskich kontaktów przyczyniły do podjęcia przez Radę Sümeg uchwały o nadaniu tytułu „Honorowy Obywatel gminy Sümeg” dla Henryka Bartoszewskiego - Wójta Gminy Kościan. W marcu 2009 na uroczystej sesji akt nadania tytułu został wręczony Wójtowi.

W kwietniu 2013 podczas sesji Rady Gminy Kościan radni podjęli stosowną uchwałę o przyznaniu Gminie Sümeg tytułu „Zasłużony dla Gminy Kościan”.

Podczas tej samej sesji radni postanowili uhonorować Panią Klarę Sipos Molnárné – nazywaną „Matką Chrzestną naszych kontaktów” – honorowym tytułem „Honorowy Obywatel Gminy Kościan”.

Honorowe tytuły zostały przekazane podczas wspólnego spotkania na ziemi węgierskiej. W delegacji wzięli udział: Andrzej Przybyła – Zastępca Wójta Gminy Kościan oraz  grupa radnych: Marieta Szkudlarska – Wiceprzewodnicząca Rady, Renata Bielawska, Leszek Baranowski, Eugeniusz Ruskowiak, Zdzisław Gidaszewski, Marek Ptak oraz Szymon Michalak.

Sümeg jest niewielkim miastem położonym w południowo – zachodniej części pasma Bakony, niecałe 30 km na północ od Balatonu. Liczy 6 758 mieszkańców. Przybywających do niego wita z daleka wielka późnośredniowieczna forteca, wznoszącą się na szczycie jedynej w okolicy góry. Zamek w Sümeg jest największą atrakcją miasta, nie licząc pamiątek pozostałych po rezydujących tam biskupach z Vesprém. Funkcję burmistrza w tej gminie pełni Ferenc Rátosi, który wspólnie z Klarą Sipos Molnárné zapoczątkowali w roku 2000 partnerskie kontakty z Gminą Kościan.Po trzech latach wymiany wspólnych doświadczeń, 28 listopada 2003 r. Gmina Sümeg postanowiła zawrzeć oficjalny akt o partnerstwie z Gminą Kościan starając się podtrzymywać, pielęgnować i ożywiać wzajemne stosunki partnerskie, ażeby w ten sposób przyczynić się do trwałej przyjaźni i szerokiej współpracy. Ostatnie 10 lat pokazały, że zarówno gminy jak również straże pożarne, szkoły prowadziły wspólne działania. Okres ten pozwolił lepiej poznać tradycje i zwyczaje mieszkańców obu gmin.

Pani Klara Sipos Molnárné jest emerytowanym oficerem pożarnictwa i pracowałana stanowisku Głównego Referenta ds. pedagogiki przeciwpożarowej w Komendzie Społecznej Straży Pożarnej w Budapeszcie. Dzięki jej wielkiemu osobistemu zaangażowaniu od kilku lat rozwija się współpraca strażaków polskich i węgierskich. Współpraca objawia się udziałem Polskich Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych w Międzynarodowych Obozach Pożarniczych w miejscowości Gyulai Sümeg na Węgrzech, gdzie już kilkakrotnie uczestniczyła młodzież z gminy Kościan. Obozy były organizowane w Polsce w Lubiniu. Dzięki Pani Klarze Sipos Molnárné została nawiązana współpraca pomiędzy gimnazjum w Starych Oborzyskach oraz szkoły w Sümeg. W trakcie udziału w wielu projektach młodzież miała możliwość poznania na miejscu swoich rówieśników ich kulturę, zwyczaje i codzienne życie. Pani Klara Sipos Molnárné opanowała od podstaw język polski, co umożliwia jej pośredniczenie w nawiązywaniu partnerskich kontaktów między gminami polskimi a węgierskimi. Poprzez jej starania w listopadzie 2003 r. podpisano oficjalny akt nawiązania partnerstwa pomiędzy Gminą Kościan a Gminą Sümeg, w którym gminy zobowiązały się podtrzymywać i wspierać stosunki partnerskie doprowadzając do trwałej przyjaźni i szerokiej współpracy. Ponadto Pani Klara wielokrotnie bezinteresownie pełniła rolę tłumacza we wzajemnej wymianie.