Aniela, Sykstus, Joanna

Czesi z Bohdalov z wizytą w Starych Oborzyskach

W dniach od 9 do 11 czerwca br. w Gimnazjum im. Jana Pawła II w Starych Oborzyskach gościła, w ramach wymiany młodzieży, 47osobowa grupa uczniów i nauczycieli z partnerskiej szkoły z miejscowości Bohdalov  na Morawach. Dla gości z Czech przygotowany został bardzo bogaty program pobytu. Uczniowie zwiedzili m.in.  Kościan, Stadninę Koni w Racocie oraz poznański Stary Rynek i Maltę.

W szkole odbyły się wspólne lekcje języka angielskiego, chemii, matematyki. Zajęcia prowadziły zarówno nauczycielki z Bohdalova jak i Oborzysk. Na lekcjach wychowania fizycznego gimnazjaliści uczyli swoich kolegów z Czech poloneza. Odbył się także mecz piłki nożnej chłopców i w ringo dziewcząt. Bardzo atrakcyjny dla wszystkich był pokaz dydaktyczny „Chemia w kolorze”. Uczniowie mogli się przekonać, że nie jest to wcale trudny przedmiot oraz, że warto się go uczyć. Program zaprezentował Mateusz Stocki z Leszna.

W programie wizyty nie zabrakło dyskoteki, która, jak zawsze, cieszyła się wśród młodzieży ogromną popularnością. Wieczorem odbyło się ognisko z pieczeniem kiełbasek, podczas którego młodzież obu szkół wymieniła się upominkami.

Na zakończenie pobytu dyrektor szkoły z Bohdalova - mgr. Dagmar Laštovičková zaprosiła dyrektora gimnazjum Romana Podgórskiego wraz  uczniami i nauczycielami do Czech.

Podczas trwającej już siedem lat współpracy uczniowie obu szkół mają możliwość pogłębiania wiedzy o kraju partnerskim, o jego kulturze, historii i tradycjach, a także poznania walorów turystycznych regionów. Wyjazdy motywują młodzież do nauki języka angielskiego lub niemieckiego, którymi porozumiewają się między sobą, a nauczyciele obu szkół  maja możliwość wymiany doświadczeń w pracy dydaktycznej i wychowawczej.

Należy podkreślić, że początek tak dobrze układającej się współpracy dał Leszek Pawlicki, były koszykarz Obry Kościan i jego czeski kolega, także koszykarz, Luděk Kuba.

W tych samych dniach Gminę Kościan odwiedziła delegacja władz samorządowych Bohdalova, na czele której stał starosta Juda Arnošt. Podczas spotkania z nauczycielami obu szkól wymieniono się uwagami dotyczącymi korzyści jakie wynikającymi ze współpracy.

Roman Podgórski
Dyrektor Gimnazjum im. Jana Pawła II w Starych Oborzyskach