Aby poprawnie wyświetlić stronę wymagana jest najnowsza wersja przeglądarki.
Aby poprawnie wyświetlić stronę wymagana jest najnowsza wersja przeglądarki.
Zaktualizuj Internet Explorer bądź zainstaluj inną przeglądarkę.
Wpis został dodany do czytelni.Zamknij komunikat
Wpis usunięty.Zamknij komunikat
Historia
NACŁAW
dawn. Naczlaw, niem. Nassel
Miejscowość intniejąca co najmniej od końca XVI w., kiedy to liczyła 16,25 łana oraz 4 zagrodników. W XVIII w. należał do miasta Kościana. Folwark wzmiankowany w 1759 r. W 1884 r. jako właściciel dóbr Nacław występuje niejaki M. Guradze z Wrocławia. Powierzchnia dóbr wynosiła wówczas 145,28 ha, z czego 81,78 ha zajmowały pola, 54,38 ha łąki, 4,08 ha pastwiska, 4,78 ha nieużytki. Na terenie dóbr czynna była cegielnia. Zespół rozparcelowany przypuszczalnie już w końcu XIX w.
ZESPÓ DWORSKI usytuowany był w pd. części wsi Nacław po wsch. stronie głównej drogi prowadzącej przez wieś. Znajdowało się tu niewielkie podwórze zabudowane od strony wsch., zach. i pn. Na pn. od podwórza rozpościerał się prawdopodobnie ogród z budynkiem mieszkalnym. Obecnie nie zachowane podwórze ani żaden z budynków. nie istnieje również dawna cegielnia położona niegdyś na pd.-zach. od wsi.
Źródło:
Redakcja naukowa serii prof. dr hab. Jan Skorutowicz "Dawne budownictwa folwarczne"
Jolanta Goszczyńska, Majątki Wielkopolskie, Tom V, Powiat Kościański, Wydawnictwo Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno Spożywczego w Szreniawie 1998r., wyd. cyt., s. 149