Aby poprawnie wyświetlić stronę wymagana jest najnowsza wersja przeglądarki.
Aby poprawnie wyświetlić stronę wymagana jest najnowsza wersja przeglądarki.
Zaktualizuj Internet Explorer bądź zainstaluj inną przeglądarkę.
Wpis został dodany do czytelni.Zamknij komunikat
Wpis usunięty.Zamknij komunikat
Gorzelnia Turew – Grzegorz Konieczny
Gorzelnia Turew jest jedną z niewielu wciąż funkcjonujących gorzelni, mieszcząca się w Turwi (powiat kościański, woj. wielkopolskie). To przykład gorzelni rolniczej, która już od 100 lat kontynuuje bogate tradycje gorzelnictwa.
W przypadku wizyty w gorzelni jeśli przed progiem można było mieć jeszcze jakieś wątpliwości, czy trafiliśmy pod właściwy adres, to po jego przekroczeniu sprawa jest pewna. Jesteśmy w gorzelni. I to typowej gorzelni rolniczej. Powietrze jest tu ciepłe, wilgotne, przesycone nie wonią wódki, ale właśnie zapachem spirytusowej fermentacji, która zachodzi w tych murach już od ponad wieku. W powietrzu unoszą się nuty zbożowe, karmelowe, ziołowe delikatnie uzupełniane przez woń alkoholu.
Co wyróżnia tę gorzelnię w stosunku do innych w Wielkopolsce? Co tworzy magiczny klimat i nie pozwala tak szybko zapomnieć o tym co widziały nasze oczy i poczuły nasze zmysły? Przede wszystkim pasja ludzi tu pracujących i ich zaangażowanie w tworzenie wyjątkowości tego miejsca. W budynku funkcjonującej gorzelni mieści się muzeum techniki gorzelniczej. Jest to prawdopodobnie jedyne takie miejsce w Polsce gdzie obiekt zabytkowy pełni również funkcję przemysłową prowadząc tradycyjną produkcję doskonałej jakości destylatu, obecnego nawet na gali Oskarowej.
Stworzenie takiego muzeum to wysiłek wielu lat ciężkiej pracy, poszukiwań, prac restauratorskich jak i „nos” do wyszukiwania perełek – pomysłodawcą i głównym twórcą muzeum jest Grzegorz Koniczny.