Agnieszka, Teodor, Czesław

Mikołajkowe szkolenie z obrony cywilnej

6 grudnia w Racocie odbyło się spotkanie - szkolenie z tematyki obrony cywilnej. Miało ono miejsce w świetlicy wiejskiej. Na racockie spotkanie przybyli: Zastępca Wójta Gminy Kościan - Mirosław Duda, radna Gminy Kościan - Jolanta Beszterda, sołtys Racotu Jarosław Donaj wraz z członkami Rady Sołeckiej, a także członkowie formacji OC „Drużyna do Zadań Ogólnych Racot" oraz druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej i pracownicy miejscowej Stadniny Koni. Prowadzenie spotkania przypadło Bożenie Szczawik-Musiał - inspektor do spraw obronnych i obrony cywilnej w Urzędzie Gminy Kościan. W czasie spotkania Zastępca Wójta podziękował za przybycie i podkreślił ważność wiedzy o obronie cywilnej. Mirosław Duda omówił także aktualną sytuację związaną z chorobą i profilaktyką (bioasekuracją) przy Afrykańskim Pomorze Świń, który dotarł już do powiatów wolsztyńskiego i leszczyńskiego. Równocześnie tego dnia omawiano zagadnienia dotyczące alarmowania i rodzajów alarmów, przygotowania i przeprowadzania ewakuacji. Wiele miejsca poświęcono planom ochrony zabytków w Gminie Kościan.

Przedstawiono także filmy szkoleniowe na temat przebiegu ewakucji i zagrożeniom chorobą ASF. W czasie spotkania druh Jakub Haryk z miejscowej Ochotniczej Straży Pożarnej omawiał zagadnienia z pierwszej pomocy medycznej. Na zakończenie,  członkowie racockiej formacji obrony cywilnej odebrali sprzęt – kamizelki i spodnie jako wyposażenie drużyny. Uczestnikom wydano również ulotki i poradniki: „Nie dla czadu”, „Zima-grypa-powódź - czy wiesz jak się zachować”. (bsz-m)