Aniela, Sykstus, Joanna

Igrzyska Trzeciego Wieku w Racocie

W sobotę 16 listopada br. w hali sportowej w Racocie odbyły się VII Igrzyska Trzeciego Wieku, które zorganizowane zostały przez Szkolny Klub Sportowy „Jantar” w Racocie oraz Ośrodek Sportu i Rekreacji i Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kościanie, przy pomocy  nauczycieli i młodzieży z Zespołu Szkół w Racocie. Impreza rozpoczęła się zgodnie z ceremoniałem olimpijskim. Flagę olimpijską na maszt wciągnęły członkinie Klubu Seniora „Pogodna Jesień” z Darnowa a znicz olimpijski wniósł bramkarz Piotr Mowlik, reprezentant Polski na Igrzyskach Olimpijskich Montrealu, gdzie z drużyną piłkarską zdobył srebrny medal. Uczestnikami imprezy byli podopieczni klubów seniora z gminy Kościan i gmin ościennych, UTW z Kościana i ze Wschowy, a także stowarzyszeń i instytucji działających na rzecz osób starszych z powiatu kościańskiego.

W „Igrzyskach” wzięło udział prawie 400 osób. Impreza miała na celu integrację poprzez wspólny udział w grach i zabawach o charakterze sportowo-rekreacyjnym. Każdy uczestnik miał do zaliczenia sześć konkurencji, w których liczył się tylko udział, a nie osiągnięty wynik. Ponadto podczas imprezy 8-osobowe reprezentacje seniorów wzięły udział w turniejowych zmaganiach rzutów do kosza, strzałów na minibramkę i rzutów do celu. Zwyciężyła drużyna z Klubu Seniora „Bursztyn” Stary Lubosz, wyprzedzając Klub Seniora z Łagiewnik i Racotu. Puchary dla najlepszych klubów seniora ufundowali: Senator RP Wojciech Ziemniak, Wójt Gminy Kościan Andrzej Przybyła, Dyrektor OSiR Artur Opas. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe medale i wzięli udział w losowaniu nagród rzeczowych ufundowanych przez organizatorów i sponsorów. W czasie trwania imprezy można było nabyć losy loterii fantowej, z której dochód zostanie przekazany na cele charytatywne. Imprezę zakończył mecz pokazowy rozegrany pomiędzy Samorządowcami z powiatu kościańskiego i uczestnikami wyjazdów na Igrzyska Olimpijskie z Jantara Racot, który wygrali ci drudzy wynikiem 4:1. Organizacja Igrzysk finansowana była ze środków pochodzących z Ośrodka Sportu i Rekreacji w Kościanie, Powiatu Kościańskiego, Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kościanie, Szkolnego Klubu Sportowego „Jantar” Racot i sponsorów. (ao)

Fot. Paweł Kaczmarek