Aniela, Sykstus, Joanna

Wodomierz główny może być przyczyną kłopotów

Coraz częściej pojawiają się odbiorcy wody, u których podczas kontroli stwierdzamy ingerencje na przyłączu wodociągowym, np. nielegalna wymiana wodomierza głównego, zerwanie plomb, czy instalacje wykonane z celowym pominięciem wodomierza głównego. Tym odbiorcom oraz odbiorcom, którzy planują prace remontowe instalacji wodociągowej przekazujemy niezbędne informacje, które pomogą  uniknąć problemów.

Bezwzględnie zabrania się zrywania plomby, a tych wodomierz ma dwie: legalizacyjną i zabezpieczającą przed odkręceniem. Jeżeli przypadkowo zaczepimy, coś nam spadnie, lub ktoś uderzy i dojdzie do zerwania, to o tym fakcie musimy natychmiast powiadomić dostawcę wody. Koszt takiej nieuwagi może sięgnąć nawet kilku tysięcy złotych.

W przypadku konieczności przeniesienia wodomierza w inne miejsce, aby nie narazić się na zarzut nielegalnego poboru wody czy nazywając to wprost – jej kradzieży, nie odkręcajmy sami urządzenia bez pisemnego uzgodnienia z Urzędem Gminy Kościan - dostawcą wody. Uzyskanie pozwolenia i warunków jest formalnością i nie zajmie nam wiele czasu. Mało tego, po naszym zgłoszeniu pracownicy wodociągów sprawdzą czy zaplanowana przez nas zmiana jest z technicznego i prawnego punktu widzenia prawidłowa. Unikniemy w ten sposób kolejnych problemów i kosztów.

Kto jednak nie zechce się zastosować do powyższych rad musi przyswoić sobie prawo, ustawę z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków. Oto najważniejsze jej zapisy: Karze grzywny do 5.000 zł podlega osoba, która bez uprzedniego zawarcia umowy pobiera wodę z urządzeń wodociągowych. Karze tej podlega także ten, kto uszkadza wodomierz główny, zrywa lub uszkadza plomby umieszczone na wodomierzach, urządzeniach pomiarowych lub zaworze odcinającym, a także wpływa na zmianę, zatrzymanie lub utratę właściwości lub funkcji metrologicznych wodomierza głównego lub urządzenia pomiarowego, a także nie dopuszcza przedstawiciela przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjnego do wykonania czynności.

Ponadto, kto bez uprzedniego zawarcia umowy wprowadza ścieki do urządzeń kanalizacyjnych, podlega karze ograniczenia wolności albo grzywny do 10.000 zł. Sąd może też orzec nawiązkę na rzecz przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjnego, w wysokości 1.000 zł za każdy miesiąc, w którym nastąpiło bezumowne pobieranie wody z urządzeń wodociągowych lub wprowadzanie ścieków do urządzeń kanalizacyjnych tego przedsiębiorstwa. Podsumowując prosimy o przeanalizowanie powyższych informacji i dostosowaniu się do tych zapisów, a unikniemy kar określonych w Ustawie o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków. (md)