Aby poprawnie wyświetlić stronę wymagana jest najnowsza wersja przeglądarki.

Aby poprawnie wyświetlić stronę wymagana jest najnowsza wersja przeglądarki.

Zaktualizuj Internet Explorer bądź zainstaluj inną przeglądarkę.

Wpis został dodany do czytelni.Zamknij komunikat

Wpis usunięty.Zamknij komunikat

Dodaj wpis do czytelni.
Usuń z czytelni.
you tube
thumbnail
19
kwietnia
piątek
Adolf, Leon, Tymon
Budżet
System Elektronicznej
Skrzynki Podawczej
EBOK Wodociągi
Czujniki stanu powietrza
CZYTELNIA
kod

Rewitalizacja terenu wokół ruin kościoła św. Marcina w Gryżynie

Rewitalizacja terenu wokół ruin kościoła św. Marcina w Gryżynie

Krajobraz wokół ruin kościoła św. Marcina w Gryżynie ulega zmianie. To efekt przygotowań do realizacji zadania w tym miejscu, które zostanie wsparte środkami unijnymi w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 i zakłada realizację Strategii Rozwoju Lokalnej Grupy Działania „Gościnna Wielkopolska” w ramach inicjatywy LEADER objętego Programem Zachowania Dziedzictwa Lokalnego. Operacja pn. „Odnowa i zagospodarowanie stawu w Racocie oraz zadrzewienia śródpolne w Gryżynie pomostem między przyrodą i dziedzictwem regionu” ma przyczynić się do poprawy krajobrazu oraz wzbogacenia wartości i zasobów przyrodniczych w miejscach bogatych historycznie i kulturowo, a także otworzyć możliwości rozwoju turystyki i rekreacji na bazie zrewitalizowanych obszarów.  Kwota planowanych wydatków na to zadanie sięgnie 250.782,41 zł, a wartość dofinansowania osiągnie 159.572 zł, tj. 63,63 % kosztów kwalifikowalnych. Wkrótce zostanie ogłoszony przetarg. Zadania ma zakończyć się na jesień tego roku.

W ramach prac przygotowawczych na kościelnym terenie przy ruinach kościoła św. Marcina, na który Gmina Kościan uzyskała użyczenie, dokonano selektywnej wycinki suchych, chorych i niepożądanych drzew oraz uprzątnięto teren z gałęzi. Ponadto trwa wycinka starych topoli przy drodze gminnej. W ramach wspomnianego zadania wokół ruin kościoła zostaną nasadzone szlachetniejsze gatunki drzew, a przy drodze gminnej w kierunku tamy zbiornika Wonieść powstanie aleja lipowa o długości 400 m. Ponadto planowana jest odnowa alei drzew owocowych wzdłuż drogi z Gryżyny w kierunku ruin.

Pragniemy podziękować księdzu proboszczowi i parafianom z Gryżyny za prace przy wycince i uprzątnięciu gałęzi z terenu wokół ruin oraz opiekę nad tym miejscem będącym świadectwem historii Gryżyny i osadnictwa na tym obszarze.

Mobilnie
kod
Przeglądaj naszą stronę na wszystkich
urządzeniach mobilnych.
Kwiecień
2024
p w s c p s n
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30