Aniela, Sykstus, Joanna

Podziękowali za zebrane plony

W niedzielę, 3 września oczy całej gminy jak i powiatu kościańskiego skierowane były w stronę Kiełczewa. Wszystko za sprawą Dożynek Powiatowo - Gminnych, które w tym roku odbyły się w tej miejscowości, a których organizatorami byli Starosta Kościański, Wójt Gminy Kościan oraz wieś Stare Oborzyska.

GALERIA

Uroczystości rozpoczęły się przejściem barwnego korowodu dożynkowego ulica Polną na plac rekreacyjny. W przemarszu wzięły udział zespoły ludowe, delegacje samorządowe i sołeckie z przygotowanymi wieńcami dożynkowymi, poczet sztandarowy związku pszczelarzy, zaproszeni goście oraz Jarosław Chojnacki z Sierakowa ze swoimi zabytkowymi traktorami. Główną część uroczystości rozpoczęła polowa msza święta odprawiona przez księży dziekana Pawła Skrzypczaka i kanonika Czesława Małychę. Po niej w części obrzędowej Starostowie Dożynkowi: Maria Bidzińska ze Starych Oborzysk i Adam Wysocki z Nowych Oborzysk przekazali na ręce Andrzeja Przybyły - Wójta Gminy Kościan oraz Bernarda Turskiego - Starosty Kościańskiego chleby dożynkowe z tegorocznego zboża. Starym zwyczajem obtańczone zostały wieńce, a chleby dożynkowe poświęcone podczas mszy świętej zostały przez samorządowców podzielone wśród uczestników uroczystości. Na scenie pięknie zaprezentowały się nasze zespoły ludowe: Złote Kłosy z Bonikowa, Obrzanie z Kiełczewa, Kokorzynianki i Turewianki. Następnym punktem programu był koncert zespołu Nikos Rusketos & Grupa Orfeusz, który został bardzo ciepło przyjęty przez zebranych gości. Występ zachęcił do zabawy licznie zebranych mieszkańców miasta, gminy i powiatu, którzy bawili się przy energicznych rytmach znanych utworów greckich. Mimo chłodnego wieczoru do późnych godzin nocnych to tańca porwał zespół PAGOST Bracia Walewscy.

W swoim wystąpieniu Wójt Gminy Kościan wspomniał o tym, że na terenie gminy około 6100 ha uprawianych jest przez kilka dużych gospodarstw rolnych, jak Top Farms Wielkopolska, Stadnina Koni Racot, Poznańska Hodowla Roślin w Kobylnikach, Danko w Choryni oraz Rolnicze Spółdzielnie Produkcyjne w Kiełczewie, Osieku, Kokorzynie, Nowym Dębcu, Pianowie i Kurowie, a na przeszło 10200 ha gospodaruje ponad 900 gospodarstw rodzinnych. Podziękował wszystkim za pracę w tym trudnym roku, podczas którego wiosenne przymrozki zniszczyły potężne ilości kwiatów w sadach, silne wiatry z opadami gradu zniszczyły wiele upraw rolnych, w końcu nienormatywne ilości opadów spowodowały liczne zalania wielu użytków rolnych. Szczególnie doświadczyły one tereny sołectw Sepienka i Łagiewnik. Podobne kataklizmy nawiedziły Gminę Sulęczyno na Kaszubach. Dzięki bardzo dobrej decyzji Radnych Gminy Kościan o udzieleniu wsparcia finansowego dla tej gminy mogliśmy się solidaryzować z jej mieszkańcami, którzy dożynek w tym roku nie obchodzili.

Przez cały czas trwania dożynek powiatowo-gminnych można było zapoznać się ze stoiskami, na których czekało wiele atrakcji. Na swoje stoisko zapraszał m.in. kościański oddział KRUS oraz Bank Spółdzielczy w Kościanie. Wystawcy zadbali również o uciechę dla ciała przy stoiskach firmy WOJ-MAR z Manieczek oraz Kawiarni Saskia z Kościana. W namiotach Lokalnej Grupy Działania można było skosztować smaków „Gościnnej Wielkopolski” w postaci ciast i przetworów z owoców i warzyw przygotowanych przez Centrum Rozwoju Gminy Kościan oraz dań serwowanych przez Spółdzielnię Socjalną „Bon Apetitt” ze Starych Oborzysk. Produktów do przygotowania tych smakołyków dostarczyli m.in. sponsorzy: Mlekovita Kościan oraz  Gopodarstwo Ogrodnicze Szymona Bednarka z Nowych Oborzysk. Na dzieci czekały place zabaw i dmuchańce.

Składamy szczególne podziękowania za pomoc w organizacji dożynek mieszkańcom Starych Oborzysk oraz strażakom ze Spytkówek, Turwi, Bonikowa, Kokorzyna oraz Racotu za zabezpieczenia od strony technicznej.

fot. główne: Starostwo Powiatowe