Aby poprawnie wyświetlić stronę wymagana jest najnowsza wersja przeglądarki.

Aby poprawnie wyświetlić stronę wymagana jest najnowsza wersja przeglądarki.

Zaktualizuj Internet Explorer bądź zainstaluj inną przeglądarkę.

Wpis został dodany do czytelni.Zamknij komunikat

Wpis usunięty.Zamknij komunikat

Dodaj wpis do czytelni.
Usuń z czytelni.
you tube
thumbnail
28
marca
czwartek
Aniela, Sykstus, Joanna
Budżet
System Elektronicznej
Skrzynki Podawczej
EBOK Wodociągi
Czujniki stanu powietrza
CZYTELNIA
kod

Zasłużony dla Gminy Kościan – Wojciech Ziemniak

Zasłużony dla Gminy Kościan – Wojciech Ziemniak

Podczas Spotkania Noworocznego w Starych Oborzyskach Wojciech Ziemniak odebrał statuetkę „Zasłużony dla Gminy Kościan”. Uchwałą nr XXXII/404/17 z dnia 29 listopada 2017 Rada Gminy Kościan nadała Tytuł „Zasłużony dla Gminy Kościan” Panu Wojciechowi Ziemniakowi za szczególne zasługi dla rozwoju Gminy Kościan i jej mieszkańców. Uzasadnieniem do niniejszej uchwały było przedstawienie dokonań laureata oraz rekomendacja ze strony Kapituły tego odznaczenia.

Wojciech Ziemniak całą swoją karierę zawodową poświęcił na rzecz Gminy Kościan, a swoją pracą i działalnością społeczną położył ogromne zasługi dla rozwoju naszej „małej ojczyzny” i jej mieszkańców. Przy tym wszystkim był zawsze czuły na ludzką krzywdę i starał się pomagać innym.

Wojciech Ziemniak trafił do Racotu w 1981 roku jako nauczyciel wychowania fizycznego w miejscowej szkole podstawowej. Warsztat pracy, który tam zastał nie napawał optymizmem. Nie było sali gimnastycznej, brakowało również sprzętu sportowego. Ale była młodzież chętna do współpracy, głodna sukcesów sportowych, ciekawa „świata” i ludzi. Bardzo szybko znalazł „wspólny język” z dziećmi i zaraził ich pasją do sportu. Wkrótce pojawiły się pierwsze sukcesy jego podopiecznych, którzy zdobywali medale mistrzostw województwa w lekkiej atletyce i biegach przełajowych. Zaraził ich również miłością do podróży, co w pegeerowskim środowisku wiejskim początkowo spotykało się z oporem mieszkańców i niechęcią przełożonych. Ale Wojciech Ziemniak od początku miał niepokorny charakter. Jeśli pojawił się w jego głowie jakiś pomysł, to pomimo wielu przeciwności, potrafił doprowadzić do jego realizacji. Tak właśnie podczas wycieczki szkolnej w górach w 1982 roku wraz z młodzieżą założył Szkolny Klub Sportowy „Jantar”. Do swoich pomysłów potrafił zjednać sobie dzieci i współpracowników, z którymi umiejętnie potrafił dzielić się  odpowiedzialnością. Energia z jaką podchodził do swoich obowiązków napędzała go do kolejnych działań. Motywację czerpał z potrzeb środowiska, w którym się obracał. Aby przybliżyć młodzieży potrzebę aktywności fizycznej oraz piękno i kulisy sportu zaczął zapraszać lokalnych sportowców, a później olimpijczyków, którzy opowiadając o swoich sukcesach wzbudzali ciekawość wśród dzieci, które tym chętniej brały udział w zajęciach i zawodach sportowych. Atutem dla Wojciecha Ziemniaka była także jego pasja do fotografii. Najpierw pozwoliła mu znaleźć się na ważnych wydarzeniach i poznać wielu ciekawych ludzi, a później stworzyć wspaniałą dokumentację działań na rzecz Racotu i Gminy Kościan.

Jako nauczyciel w Racocie rozwinął biegi przełajowe, przyciągnął do tej miejscowości wiele sław polskiego sportu, organizował m.in. zimowiska w Śremie i biwaki w Osiecznej, doprowadził do wymiany międzyszkolnej z Comenius Schule w Duisburgu, przyczynił się do zaadaptowania dawnej klubokawiarni na pierwszą w gminie salę gimnastyczną, natchnął kilku swoich wychowanków do podjęcia z powodzeniem studiów na Akademii Wychowania Fizycznego. Te działania zostały dostrzeżone przez samorząd gminny.

Na początku lat dziewięćdziesiątych powierzono mu kierowanie Ośrodkiem Sportu i Rekreacji w Kościanie oraz Szkołą Podstawową im. Tadeusza Kościuszki w Racocie. Jako dyrektor obu jednostek kontynuował tradycje imprez biegowych, postawił na rozwój sportu masowego oraz szeroko rozumianej rekreacji. Organizował rozgrywki gminne w najpopularniejszych dyscyplinach. Był mistrzem w organizacji festynów sportowo - rekreacyjnych. Doprowadził do zagospodarowania wielu placów na boiska piłkarskie i pomagał w zakładaniu klubów sportowych. W pracy szkolnej rozwinął działalność związaną z edukacją olimpijską. Zwieńczeniem tej idei były wyjazdy na igrzyska olimpijskie i wycieczki szlakiem miast olimpijskich, które uczniom otwierały „oczy na świat”, dawały możliwość kibicowania na największych arenach sportowych, poznawania innych kultur, uczyły tolerancji, dowartościowały i dawały poczucie braku kompleksów.

W tym czasie Wojciech Ziemniak mocno zaangażował się w działalność charytatywną, zwłaszcza na rzecz niepełnosprawnych. Poprzez organizowane w sołectwach zbiórki surowców wtórnych, a także loterie fantowe podczas licznych festynów i bali olimpijskich, udało się z jednej strony pozyskać mieszkańców do współpracy, a z drugiej uzbierać spore środki m.in. na rehabilitację Dominika z Januszewa oraz pomoc dla domów dziecka.

Naturalną koleją rzeczy było objęcie przez Wojciecha Ziemniaka posady dyrektora powstałego w Racocie w 2001 roku Gimnazjum im. Polskich Olimpijczyków. Pod jego kierownictwem szkoła realizowała wiele projektów edukacyjnych finansowanych ze środków zewnętrznych. To w tej placówce z jego inicjatywy zrodził się pomysł takich imprez integracyjnych dla środowiska dzieci, rodziców, seniorów i niepełnosprawnych, jak Racockie Igrzyska, Olimpiada Bez Barier czy Igrzyska Trzeciego Wieku. Ich rozmach i kontynuacja do dzisiaj, a także pozytywny wydźwięk, świadczą o zapotrzebowaniu na taką formę zabawy. 

Na początku XXI wieku Wojciech Ziemniak rozpoczął karierę polityczną, która dla środowiska naszej gminy przyniosła wiele wymiernych korzyści. Będąc radnym Sejmiku Województwa Wielkopolskiego i przewodniczącym Komisji Kultury Fizycznej i Turystyki wspierał realizację inwestycji sportowo-oświatowych, m.in. budowy hal sportowo-widowiskowych w Starych Oborzyskach i Racocie. Jako Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wspierał działania zmierzające do utworzenia Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Widziszewie, przebiegu i budowy drogi ekspresowej S5, modernizacji drogi wojewódzkiej W308 i projektowanej północnej obwodnicy Kościana. Wojciech Ziemniak cały czas pomaga w prowadzeniu i rozwiązywaniu wielu problemów społecznych i gospodarczych poprzez kontakty w ministerstwach i podległych im departamentach. Nie pozostaje obojętny wobec potrzeb ochotniczych straży pożarnych.

Za swoje zasługi Wojciech Ziemniak odebrał wiele medali, odznaczeń i wyróżnień. Jest m.in. laureatem tytułu „Człowiek Roku 1996” Radia Elka. Dwukrotnie w latach 1998 i 1999 uzyskał tytuł „Wielkopolanin Roku”. Trzykrotnie doceniano jego działalność na polu krzewienia idei olimpijskich. Z rąk działaczy Polskiego Komitetu Olimpijskiego odbierał nagrodę „Fair Play” w 1998 roku oraz Trofeum Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego za promowanie sportu, kultury i nauki w roku 2011. W roku 2006 został laureatem tytułu „Mistrz Sportu, Mistrz Życia”. Na okolicznościowym grawertonie z tej okazji widnieje napis: „w uznaniu za pracę na rzecz włączania sportu w rozwiązywanie problemów społecznych oraz poprawę jakości życia społeczności lokalnych”.

 

Mobilnie
kod
Przeglądaj naszą stronę na wszystkich
urządzeniach mobilnych.
Marzec
2024
p w s c p s n
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31