Aniela, Sykstus, Joanna

15 lat współpracy między szkołami ze Starych Oborzysk i czeskiego Bohdalova

W dniach 13-15 czerwca 2019 szkoła w Starych Oborzyskach gościła uczniów i nauczycieli z zaprzyjaźnionego czeskiego Bohdalova. Spotkanie miało uroczysty charakter, ponieważ była to okazja do udziału w Gali szkoły podsumowującej pracę gimnazjum oraz podsumowania 15- letniej współpracy szkół. W czasie wizyty młodzież miała możliwość integracji podczas wspólnej zabawy na dyskotece, atrakcyjnych zajęć w mieszanych drużynach oraz uroczystej Gali. Dyrektor Dagmara Laštovičková w swoim przemówieniu podkreśliła jak wiele dzieci, młodzieży i nauczycieli wzięło udział w tej współpracy, jak wzajemnie się od siebie uczymy, motywujemy do coraz ciekawszych projektów, poznajemy nasze regiony i kraje, ich kulturę i tradycje. Uczniowie czescy gromkimi brawami na stojąco potwierdzili te słowa. Również z naszej strony Dyrektor Żaneta Igłowicz- Nieć zapewniła o kontynuacji wymiany młodzieży polsko - czeskiej. Gali towarzyszyła wystawa poświęcona 15-letniej współpracy. Były to głównie efekty wspólnych prac, zdjęcia, kroniki, pamiątki.

Zdaniem uczniów międzynarodowe spotkania motywują do nauki języka angielskiego lub niemieckiego. Ośmielają do samodzielnego i bezpośredniego kontaktu, zabawy, rozmowy z osobą obcojęzyczną. Przekonują o własnych możliwościach i potrzebie dobrej znajomości języka obcego. W jubileuszowym spotkaniu uczestniczyli także przedstawiciele władz samorządowych Gminy Kościan z Wójtem Gminy Kościan Andrzejem Przybyłą, jego zastępcą Mirosławem Dudą oraz Starostą Bohdalova - Arnoštem Juda, który również podkreślał zalety tej współpracy, rozwijającej się na niwie samorządowej, oświatowej i strażackiej.
Dwa tygodnie temu strażacy ochotnicy ze Starych Oborzysk gościli w Bohdalowie na święcie tamtejszych strażaków, podczas którego Czesi otrzymali nowy wóz bojowy. Kolejne spotkanie między naszymi strażakami zaplanowano podczas XVI Europejskich i XIX Krajowych Zawodów Sikawek Konnych Racot 2019, które odbędą się w dniach 17-18 sierpnia br. w Racocie.