Aleks, Grzegorz, Aleksander

Weekend z Disney i PTTK

Pan Bogumił Pluskota z rodziną są mieszkańcami podkościańskiego Ponina. Jako laureaci głównej nagrody „Ogólnopolskiego Konkursu Turystyczna Rodzinka - edycja 2017” organizowanego przez Disney i PTTK mieli przyjemność uczestniczyć w warsztatach, które odbywały się w Karkonoszach, w schronisku górskim PTTK Samotnia.

Ogólnopolski Konkurs „Turystyczna Rodzinka” realizowany jest od 2011 r. w ramach promocji turystyki rodzinnej. Aby wziąć w nim udział należ zgłosić swoją rodzinkę do konkursu, odbyć w terminie do 30 grudnia danego roku co najmniej 8 wycieczek turystycznych, jedno lub wielodniowych, pieszych, kolarskich, kajakowych itp. Następnie w ciekawy sposób opisać przebieg każdej wycieczki w przygotowanym przez siebie Dzienniczku Wypraw Rodzinnych. Niby proste ale jak zawsze diabeł tkwi w szczegółach, ponieważ w zeszłorocznej edycji konkursu brało udział ponad 700 rodzin, a tu trzeba zachwycić Organizatorów konkursu różnorodnością wycieczek oraz ciekawym pomysłem na wykonanie dzienniczka.

Główną nagrodę zdobyło 14 rodzin z całej Polski, a w śród nich byliśmy My ze swoim Dzienniczkiem Wypraw Rodzinnych, który wykonaliśmy w formie drogi, mającej około 19 metrów długości. Jednym z zadań jakie mieliśmy do wykonania pierwszego dnia było dotarcie pieszo do schroniska Samotnia. Jako pierwsza z konkursowych rodzinek dotarliśmy na miejsce.

Czekając na pozostałe rodzinki oraz na obiad podziwialiśmy piękne widoki, które nas otaczały. Po obiedzie, każda z rodzin miała do przygotowania zagadki, kalambury itd. pod tytułem „Powiedz nam skąd jesteś”. Zabawa ta dała nam wszystkim dużo śmiechu i radości. Nasz pomysł na zaprezentowanie swojej rodzinki oraz miejsca skąd pochodzimy bardzo się spodobał.

ROZWIĄZANIE REBUSU: PLUSKOTA Z PONINA KOŁO KOŚCIANA

Na koniec naszej prezentacji, rozdaliśmy wszystkim rodzinkom oraz organizatorom tj. Disney i PTTK gadżety oraz foldery promujące naszą gminę i powiat, o których ufundowanie poprosiliśmy Wójta Gminy Kościan oraz Starostę Kościańskiego.

Koniec pierwszego dnia upłynął nam w świecie Disneya na  grach planszowych i układaniu puzzli oraz na integrowaniu się. Drugiego dnia warsztatów zaraz po śniadaniu ruszyliśmy całą grupą na wyprawę na Śnieżkę. Po drodze oczywiście nie mogło zabraknąć pamiątkowego zdjęcia wszystkich zwycięzców konkursu na tle naszego schroniska Samotnia. Droga na Śnieżkę nie była łatwa ale warta trudu, ponieważ pogoda była jak na zamówienie, a widoki sprawiały, że czas mijał nam bardzo przyjemnie. Aby dzieciom umilić czas wędrówki bawiliśmy się w stonogę …Idzie, idzie stonoga, stonoga, stonoga, aż się trzęsie podłoga, podłoga, podłoga hej. Pierwsza noga, druga noga, trzeci noga…. dzieci żwawo śpiewały i zmieniały się kolejnością w stonodze. Oczywiście największą frajdą, nie tylko dla dzieci J był widok śniegu w połowie kwietnia.

Niestety czas był dla nas nieubłagalny i udało nam się dotrzeć tylko lub aż do Domu Śląskiego, tym bardziej, że w naszej grupie mieliśmy dzieci w wieku 2 - 3 lat. Poza tym o godzinie 15:00 w Samotni czekała na nas magiczna niespodzianka zorganizowana przez sponsorów konkursu tj. Disney i PTTK. I tak, po obfitym obiedzie na który zatrzymaliśmy się w schronisku Strzecha Akademicka i powrocie do Samotni czekały już na nas kolejne konkursy i wspomniana wcześniej niespodzianka.

Każda z rodzinek miała za zadanie przygotować  animacje pod tytułem - Moja Rodzina i Myszka Miki w 3D. Po przedstawieniu wszystkich prac oraz wręczeniu pamiątkowych dyplomów z tytułu wygrania konkursu Turystyczna Rodzinka odwiedziła nas Mickey Mouse, która przybyła do nas prosto z Londynu z głównej siedziby Disneya. Była to najprawdziwsza Mickey Mouse, jedyna na świecie!!!, która dla każdej z turystycznych rodzinek przywiozła wspaniałe prezenty. Po pożegnaniu się z Mickey Mouse przy dźwiękach gitary śpiewaliśmy i bawiliśmy się i graliśmy  w kalambury.

Trzeci, a zarazem ostatni dzień naszych warsztatów turystycznych rodzinek przyszedł bardzo szybko. Po wspólnym zejściu ze schroniska PTTK Samotnia do Karpacza, mieliśmy chwilę na zregenerowanie sił zajadając się słodkimi goframi. Następnie udaliśmy się na camping Camp66 gdzie dzieci miały warsztaty z pieczenia pizzy.

Wspólny pobyt zakończył turniej wiedzy - W filmowym świecie Walta Disneya, który składał się z trzech etapów. Pytania testowe, odgadywanie kalambur oraz konkurencja „kto pierwszy ten lepszy”. Turniej wiedzy filmowej zakończył się wręczeniem prezentów oraz turystycznych odznak Disneya i PTTK.

Chcielibyśmy, jako laureaci głównej nagrody w konkursie „Turystyczna Rodzinka 2017” podziękować Wójtowi Gminy Kościan Panu Andrzejowi Przybyła oraz Pani Magdalenie Lewandowskiej z działu promocji Urzędu Gminy Kościan, a także Staroście Kościańskiemu Panu Bernardowi Turskiemu i Pani Hannie Grobus z działu promocji Starostwa Kościańskiego za podarowanie gadżetów oraz folderów promujących naszą małą ojczyznę jaką jest nasza Gmina, Powiat Kościański, a które mogliśmy przekazać naszym współuczestnikom.

Dziękujemy również, przedstawicielom PTTK, między innymi cioci Joli J, przedstawicielom Disneya, a także wszystkim turystycznym rodzinkom z którymi mieliśmy okazję przeżyć ten wspaniały turystyczny weekend.

Wspomnienia przedstawił Bogumił Pluskota z Rodziną