Adolf, Leon, Tymon

Pierwsza pomoc na co dzień

22 marca br. Wójt Gminy Kościan, Sołectwo Turew oraz Drużyna do Zadań Ogólnych w Turwi byli organizatorami alarmowania, szkolenia i ćwiczeń dwóch formacji obrony cywilnej i  wydzielonych sił ochronnych z Turwi. Edukacja i ćwiczenia przebiegały pod tytułem „Pierwsza pomoc na co dzień” i odbyły się w sali sportowej Szkoły Podstawowej w Turwi. Według komunikatu wcześniej miało miejsce alarmowanie społeczności wsi w sposób zwyczajowy, tj. syreną elektryczną.

Prowadzenie spotkania przypadło Instruktor do spraw obrony cywilnej - Bożenie Szczawik-Musiał. W spotkaniu uczestniczyli Zastępca Przewodniczącego Rady Gminy Kościan - Henryk Michalski, Radny z Turwi - Tomasz Klem, kierownik szkoły - Krystyna Nowak, sołtys i zarazem Komendant miejscowej Drużyny Do Zadań Ogólnych - Michał Buchert, Prezes miejscowej OSP - Eugeniusz Bryszak, Komendant Formacji Ratownictwa Komunalnego przy UG Kościan - Zygmunt Dobraś wraz drużyną.

Podczas szkolenia przekazano informacje o stanie prawnym i zakresie zadań obrony cywilnej, rodzajach alarmów i stopniom alarmowym w przypadku zagrożeń terrorystycznych. Przypomniano także zasady udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Podsumowaniem szkolenia były ćwiczenia na czas i dokładność na wyznaczonym torze zadaniowym. Trzy osobowe drużyny wykonywały następujące zadania: zakładanie odzieży ochronnej, unieruchomienie kończyny górnej, zakładanie indywidulnych środków ochrony górnych dróg oddechowych i wykonanie siodełka ratowniczego. Rywalizację wygrała Młodzież z Turwi. Drugie miejsce zajęła drużyna miejscowej Rady Sołeckiej. Trzecie miejsce przypadło drużynie z gminnej formacji komunalnej. Startowali także Seniorzy, Drużyna Do Zadań Ogólnych, druga drużyna z formacji komunalnej UG Kościan i drużyna OSP. Wszyscy otrzymali drobne upominki i ulotki o pierwszej pomocy, zagrożeniach związanych z czadem i ochronie zabytków.

/-/ Bożena Szczawik-Musiał