Aniela, Sykstus, Joanna

"Sztafeta Wolności" w 100. rocznicę zakończenia Powstania Wielkopolskiego

Ośrodek Sportu i Rekreacji w Kościanie wraz z Gminą Kościan zorganizowali 16 lutego „Sztafetę Wolności”. Sztafeta organizowana została w 100 rocznicę zakończenia Powstania Wielkopolskiego. Trasa biegu wyznaczona została szlakiem cmentarzy z terenu Gminy Kościan na których znajdują się mogiły powstańców. Sztafeta wystartowała z Kościana z placu Paderewskiego gdzie władze samorządowe złożyły okolicznościowe wiązanki kwiatów i znicze. Następnie ulicami miasta uczestnicy pobiegli do Starych Oborzysk, dalej do Nowego Lubosza, Wyskoci, Choryni, Gryżyny i Racotu gdzie na grobach Powstańców zostały postawione znicze. Okolicznościowe znicze połozone zostały również na grobach żołnierzy walczących m.in. w I czy II wojnie światowej.

W sztafecie wystartowało łącznie 51 uczestników tyle właśnie trwało Powstanie Wielkopolskie. Uczestniczy pokonali trasę liczącą 36,5 kilometrów, większość startujących przebiegła cały dystans.  Zakończenie z poczęstunkiem odbyło się Zespole Szkól w Racocie.

Szczegółowy wykaz uhonorowanych bohaterów wraz z krótką notatką znajduje się TUTAJ. Warto dodać, że  podczas "Sztafety Wolności" zostały uwzględnione groby na których Koło Przyjaciół Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu wraz z Gminą Kościan w okolicach rocznicy Powstania Wielkopolskiego stawia od 2014 roku tabliczki z życiorysem żołnierza. Aktualnie przygotowujemy taką uroczystość przygotowujemy w Bonikowie i Choryni.