Agnieszka, Teodor, Czesław

Obchody 100 Rocznicy Odzyskania Niepodległości w Szkole Podstawowej im. Stefana Żeromskiego w Starym Luboszu

Obchody 100 Rocznicy Odzyskania Niepodległości

w Szkole Podstawowej im. Stefana Żeromskiego w Starym Luboszu

Wieczornica. Spektakl teatralny pt. ,,Pisk Białego Orła’’

8.11.2018 r. Szkoła Podstawowa w Starym Luboszu wieczornicę z okazji obchodów 100 Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Uczniowie klas IV-VI przygotowali spektakl teatralny pt. ,,Pisk Białego Orła’’, pod kierownictwem Pani Moniki Szczawik oraz nauczycieli uczących w tych klasach. Na wspólne świętowanie szkoła wraz z Radą Rodziców zaprosiła wszystkich mieszkańców Starego i Nowego Lubosza, uczniów z rodzinami oraz lokalne władze. Uroczystości rozpoczęły się od przemowy Dyrektora szkoły – Pani Iwony Gaertig, która najpierw bardzo ciepło powitała wszystkich zgromadzonych, a następnie krótko przypomniała wydarzenia z kart historii na tle dziejów szkoły w Luboszu. Przedstawienie rozpoczęło się o 18:00 w szkolnej sali gimnastycznej, która tego wieczoru przypominała salę teatralną. Podczas spektaklu opowiedziana została historia wiejskiej rodziny, mocno naznaczonej patriotyzmem, która w czasie I Wojny Światowej przeżywała wojenną traumę - wymarsz ojca i jednego z synów na front. Fabuła przedstawienia została mocno wzbogacona muzyką. Piosenki, będące oprawą przedstawienia odśpiewał szkolny chór. Muzyka została skomponowana na potrzeby przedstawienia, stwarzała niepowtarzalny nastrój, wzruszała i wyzwalała wiele emocji. Przedstawienie zakończył pokaz taneczny, przygotowany przez uczennice szkoły. Spektakl nagrodzony został gromkimi brawami. Zastępca Wójta Gminy Kościan – Pan Mirosław Duda, pogratulował uczniom aktorskiego talentu i życzył szkole wielu sukcesów. Głos zabrał także Ksiądz Stanisław Tokarski, porównując przedstawienie do ,,teatru warszawskiego’’. Po oficjalnej części spotkania nadszedł czas na integrację lokalnej społeczności ze szkołą i wspólne rozmowy przy kawie i domowych ciastach, które przygotowała Rada Rodziców.

Wieczornica była świetną okazją do ukazania doniosłego momentu odzyskania niepodległości, przypomnienia i utrwalenia faktów historycznych oraz wdrażania młodzieży do aktywnego uczestnictwa w życiu kulturalnym szkoły. Wydarzenie zorganizowane przez szkołę cieszyło się dużym zainteresowaniem. Spektakl obejrzało wielu gości, rodziców, młodych osób, absolwentów szkoły i seniorów, którzy nie kryli swojego zadowolenia z takiej formy obchodów 100 Rocznicy Odzyskania Niepodległości.