Wiktoryna, Cyryl, Eustachy

Sanitacja gminy

Nie byłoby nowoczesnej i wolnej Polski bez rozwoju samorządności. 30 lat samorządu Gminy Kościan to wiele działań, które uczyniły nasze codzienne życie łatwiejszym. To odwaga i mądrość radnych, a przede wszystkim włodarzy gminy w podejmowaniu ważnych i trudnych decyzji.

Największe zadania realizowane w naszym samorządzie od kilkunastu lat dotyczą Programu Sanitacji Gminy. Budowa oczyszczalni ścieków w Racocie i Starych Oborzyskach oraz budowa kanalizacji sanitarnej w 25 największych miejscowościach pozwoliła mieszkańcom podłączyć swoje domostwa do sieci. Właśnie rusza budowa kanalizacji sanitarnej w Mikoszkach. Z Programu pozostanie jeszcze budowa kanalizacji w Czarkowie i części Nacławia. Ponadto mieszkańcy 10 mniejszych wiosek i 5 przysiółków oraz oddaleni od głównych sieci kanalizacyjnych mogą skorzystać z dotacji na budowę biologicznych oczyszczalni przydomowych.

W Gminie Kościan działają dzisiaj trzy duże publiczne oczyszczalnie oraz jedna „przydomowa” (w Spytkówkach przy świetlicy wiejskiej). Oczyszczalnie te w ubiegłym roku „przerobiły” 277557 m3 ścieków. Do Racotu dostarczono 156098 m3, w Starych Oborzyskach przerobiono 89340 m3, a w Nowym Dębcu 32119 m3. Długość gminnej sieci kanalizacyjnej to 126,1 km.

Obecnie kończona jest największa w historii gminy inwestycja związana z „Przebudową oczyszczalni w Racocie wraz z budową solarnej suszarni osadów ściekowych” z siedmiomilionowym dofinansowaniem ze środków unijnych w ramach WRPO na lata 2014-2020. (md)