Marek, Jarosław, Wasyl

Ratownikiem warto być

3 grudnia br. Urząd Gminy Kościan oraz Rada Sołecka i Sołtys Widziszewa zorganizowali spotkanie formacji funkcjonujących w ramach gminnej obrony cywilnej. Drużyny do Zadań Ogólnych powołano w Turwi, Racocie, Widziszewie i przy Urzędzie Gminy. Program szkolenia przebiegał pod hasłem „Ratownikiem warto być”, dlatego że  członkowie tych formacji pełnią funkcje głównie jako ratownicy. W szkoleniu uczestniczyło ponad 50 osób, w tym m.in. Wójt, Zastępca i Przewodniczący Rady Gminy Kościan.  Spotkanie rozpoczęło się od przekazu Powiatowego Lekarza Weterynarii w Kościanie na temat „Profilaktyka a choroby zwierząt”. Mowa była o ptasiej grypie i afrykańskim pomorze świń oraz o zasadach bioasekuracji na wypadek tych zdarzeń. Przedstawiciel Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej omawiał zagadnienia pierwszej pomocy przedmedycznej w przypadku nagłego zatrzymania akcji serca lub utraty przytomności. Zebrani mogli na fantomie samodzielnie poćwiczyć omawiane czynności. Organizatorzy zaprezentowali sprzęt stosowany w obronie cywilnej, tj. odzież ochronną chroniącą skórę i indywidualne drogi oddechowe. Uczestnicy mogli zabrać ulotki na temat sepsy, grypy, powodzi, bezpieczeństwa osobistego. Ćwiczenia zakończył pojedynek strzelecki 4-osobowych drużyn na miejscowej strzelnicy śrutowej. Udział wzięło 7 drużyn, a rywalizacja była bardzo zacięta. I miejsce wywalczyła drużyna z Widziszewa w składzie Tomasz Tusień, Tomasz Włodarczak, Bogdan Kunc, Marcin Włodarczak zdobywając puchary Wójta Gminy Kościan. II miejsce zdobyła drużyna z Kościana w składzie Patrycja Nowakowska, Mateusz Kubiak, Maciej Kubiak i Robert Sekuła, zdobywając puchary Sołtysa Wsi Widziszewo. III miejsce przypadło drużynie z Turwi w składzie Szymon Zmarz, Waldemar Borowiak, Jarosław Wójt oraz Marcin Woźny, który otrzymali puchary Gminnego Centrum Zarządzania Kryzysowego. IV miejsce przypadło drużynie z Racotu w składzie Andrzej Przybyła, Marek Ptak, Maciej Michalski i Tomasz Stachowiak, którzy otrzymali puchary Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Kościanie. Puchary i nagrody wręczali fundatorzy. Firma „Andex” z Widziszewa ufundowała dla trzech najlepszych drużyn poduszki jako upominki.

Podczas spotkania karty przydziału otrzymała Drużyna do Zadań Ogólnych z Widziszewa. Listem gratulacyjnym i okolicznościowym upominkiem wyróżniono Pana Czesława Dodata jako podziękowanie za wieloletnie pełnienie funkcji w formacji obrony cywilnej i drużynie sanitarnej w Widziszewie, oraz za krzewienie humanitarnych idei obrony cywilnej i zasad ochrony ludności w Gminie Kościan. (bsz-m)