Jerzy, Wojciech

Przekazanie sztandaru i odznaczenia dla jednostki OSP Racot

W sobotę, 20 listopada odbyło się uroczyste otwarcie zmodernizowanej strażnicy OSP Racot oraz przekazanie nowego sztandaru. Podczas uroczystości wręczono medale i odznaczenia.

Uroczystość rozpoczęła Msza Święta prowadzona przez księdza Stanisława Tokarskiego, proboszcza parafii w Racocie w koncelebrze księdza Jacka Markowskiego Kapelana Strażaków. Podczas Mszy nastąpiło uroczyste poświęcenie przekazywanego sztandaru. Po nabożeństwie nastąpił przemarsz wszystkich uczestników z kościoła pod wyremontowaną strażnicę.

Uroczystość pod strażnicą zapoczątkowało złożenie  meldunku, którego dokonał dh Grzegorz Stanisławiak – naczelnik OSP Racot, a złożony został dh Henrykowi Bartoszewskiemu – Przewodniczącemu Komisji Rewizyjnej Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP w Poznaniu. Następnie przy akompaniamencie orkiestry dętej OSP Kościan nastąpiło wciągnięcie flagi na maszt oraz odśpiewanie hymnu. Gości powitał dh Paweł Kaczmarek – prezes OSP Racot, a wśród nich znaleźli się Wojciech Jankowiak – Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego, samorządowcy z powiatu kościańskiego, władze służb mundurowych oraz liczni reprezentanci gminnych jednostek OSP. Nie zabrakło również licznie zebranych mieszkańców Racotu.

Niezwykle ważnym punktem wydarzenia było wbicie gwoździ od fundatorów sztandaru oraz jego przekazanie na ręce druhów. Wbicia gwoździ dokonali: Jarosław Donaj – sołtys Racotu w imieniu mieszkańców, Radosław Grygier – Prezes Banku Spółdzielczego w Kościanie oraz Andrzej Przybyła – Wójt Gminy Kościan. Wsparcia finansowego przy wykonaniu nowego sztandaru jednostka otrzymała również od Pana Leszka Stachowiaka z Ośrodka Hodowli Zwierzyny w Racocie oraz od lokalnego przedsiębiorcy Pana Adama Wudarczaka. Przekazania sztandaru dokonał Prezes jednostki dh Paweł Kaczmarek pocztowi sztandarowemu w osobach: Łukasz Browarczyk, Norbert Chraplak oraz Krzysztof Klak.

Symbolicznego otwarcia strażnicy poprzez przecięcie wstęgi dokonali: Wojciech Jankowiak – Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego, Henryk Bartoszewski – Starosta Kościański, Andrzej Przybyła – Wójt Gminy Kościan, st. kpt Szymon Klemenski – Komendant Powiatowy PSP w Kościanie, Henryk Michalski Wiceprzewodniczący Rady Gminy Kościan oraz Prezes jednostki dh Paweł Kaczmarek. Przełomowym momentem było jednak pierwsze otwarcie automatycznej bramy remizy którego dokonał najstarszy druh Stanisław Trawa. Warto dodać, że to właśnie druh Stanisław był przeważnie pierwszy na miejscu zbiórki i otwierał bramę strażakom wyjeżdzającym na zdarzenie alarmowe.

Podczas uroczystości wręczono również odznaczenia i wyróżnienia.

„Złote Medale za Zasługi dla Pożarnictwa” otrzymali druhowie Łukasz Browarczyk, Jacek Donaj, Wojciech Lewiński oraz Konrad Szulc.

„Srebrne Medale za Zasługi dla Pożarnictwa” otrzymali druhowie Damian Stanisławiak, Robert Ziemniak, Bartosz Kaczmarek oraz Sławomir Borowiak.

„Brązowym Medalem za zasługi dla Pożarnictwa” uhonorowano druhny Kamilę Andrzejewska i Kamilę Woźna oraz druhów Krzysztofa Klaka i Piotra Chraplaka.

Odznakę Wzorowy Strażak otrzymali: Jagoda Lewińska, Michał Jurga, Miłosz Mądry oraz Jakub Haryk.

Podziękowania za zaangażowanie na rzecz jednostki OSP Racot otrzymali: Martyna Skoracka, Dominika Kasprzak, Zuzanna Mądra, Ewa Ziomek, Wiktoria Wojtkowiak, Katarzyna Ranka, Bianka Wawrzyniak Damian Dudziak, Aleksandra Michałowska, Luiza Ratajska, Marta Ziemniak oraz Joanna Skoracka.

Uroczystość zakończyło posadzenie drzewa na placu za strażnicą oraz zwiedzanie nowo wyremontowanego obiektu.