Agnieszka, Teodor, Czesław

Powstanie Wielkopolskie na 102

Tegoroczne obchody rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego przebiegać będą pod hasłem #POWSTANIEna102. „Przenieśmy nasze świętowanie do przestrzeni wirtualnej, oddajmy hołd naszym bohaterom indywidualnie, ale przecież RAZEM. Niech każda rocznica wybuchu zwycięskiego zrywu będzie świętem, z okazji którego wysyłamy bliskim życzenia. Stwórzmy nowy, patriotyczny zwyczaj. Wielkopolski” – zachęca inicjator akcji Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego.

Z uwagi na sytuację epidemiczną obchody rocznicowe przebiegać będą inaczej niż dotychczas. Kolejne odsłony kampanii Samorządu Województwa Wielkopolskiego dedykowanej 102. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego, która rozpoczyna się 1 grudnia i trwać będzie do 27 grudnia 2020 r. można śledzić na www.27grudnia.pl fanpage'u

27 grudnia - Powstanie Wielkopolskie, kanale You Tube Powstanie Wielkopolskie 1918-1919, na stronach internetowych „Głosu Wielkopolskiego” i w serwisach naszemiasto.pl, jak również na łamach papierowego wydania „Głosu Wielkopolskiego” i jego 13 tygodników regionalnych.

#ŻYCZENIAna102

Złóżmy życzenia sobie i Wielkopolsce z okazji rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. W dowolnej formie (poprzez zdjęcie, rysunek, napis czy film). Życzenia można przesłać poprzez webankietę dostępną na stronie www.27grudnia.pl za pomocą przycisku PRZEŚLIJ ŻYCZENIA w dniach od 3 – 20 grudnia. Zachęcamy, by w życzeniach pojawiły się biało-czerwone akcenty, takie jak kotyliony, emblematy, przebrania lub kartki z hasłem #POWSTANIEna102. Materiały będziemy publikować na stronie www.27grudnia.pl, a z najciekawszych prac powstanie film, który będzie miał swoją premierę 27 grudnia za pośrednictwem fanpage’a @27grudnia-PowstanieWielkopolskie na portalu Facebook oraz kanale You Tube – Powstanie Wielkopolskie 1918-1919. W naszą akcję włączają się znane postaci ze świata nauki, sportu, kultury, mediów, jak i zwykli Wielkopolanie – nauczyciele, ratownicy medyczni, młodzież, a także obcokrajowcy, którzy lubią nasz region.

#BIEGAMYna102

To propozycja dla lubiących aktywne świętowanie! Wszystkich, którzy lubią biegać zachęcamy do uczczenia 102. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego poprzez pokonanie symbolicznego dystansu 1918 metrów – czyli liczby odzwierciedlającej rok wybuchu powstania. I chociaż ze względu na trwającą pandemię osoby podejmujące wyzwanie pobiegną same, to jednak w ten sposób wejdą do świętującej WSPÓLNOTY! Gwarantujemy zastrzyk energii! Zachęcamy, by każdy uczestnik pokonał dystans 1918 metrów w wybranym przez siebie czasie i przestrzeni, w terminie od 3 do 20 grudnia i udokumentował ten fakt za pomocą telefonicznej aplikacji biegowej. Wynik biegu należy wysłać za pomocą webankiety zamieszczonej na stronie www.27grudnia.pl (przycisk PRZEŚLIJ WYNIK) - powinien to być zrzut ekranu z aplikacji z widoczną datą biegu, czasem oraz pokonanym dystansem. Forma jest dowolna: bieganie, chód, nordic walking czy bieżnia. Mile widziane będą akcenty powstańcze lub barwy narodowe. Wasze materiały będziemy publikować na stronie www.27grudnia.pl. A 27 grudnia efekt wspólnego wyzwania opublikowany zostanie w postaci wielkiej galerii biegaczy oraz pełnej listy startowej na stronie www.27grudnia.pl. Każdy z uczestników otrzyma okolicznościowy dyplom od Marszałka Województwa Wielkopolskiego oraz specjalne nakładki na facebookowe zdjęcia profilowe nawiązujące do 102. rocznicy Powstania Wielkopolskiego. Będą z nami biegać ludzie sportu, muzyki i życia społecznego.

#ŚPIEWAMYna102

To akcja dedykowana wszystkim lubiącym wspólne śpiewanie. Na fanpage’u

27 grudnia - Powstanie Wielkopolskie

@27grudnia-PowstanieWielkopolskie 27 grudnia zostanie zaprezentowane premierowe wykonanie powstańczej pieśni „Marsylianka Wielkopolska” w nowej aranżacji z udziałem wielkopolskich artystów. Oddajmy hołd naszym bohaterom i razem odśpiewajmy tę pieśń. Pomoże nam w tym emitowana równolegle na www.27grudnia.pl wersja karaoke, a 24 grudnia na łamach „Głosu Wielkopolskiego zostaną opublikowane słowa „Marsylianki Wielkopolskiej” wraz z zapisem nutowym. Akcję wspierać będą ambasadorowie ze świata muzyki.

#MALIPOWSTAŃCYna102

Do tej akcji zapraszamy najmłodszych. Zachęcamy nauczycieli oraz dzieci przedszkolne i wczesnoszkolne (klasy I-IV) do wykonania w ramach zajęć zdalnych (bądź w innej formie np. w przedszkolu) powstańczej rogatywki techniką origami. Pomocą w wykonaniu zadania służyć będzie instruktażowy film, wzbogacony nie tylko o wskazówki, jak wykonać powstańcze nakrycie głowy, ale i o najciekawsze fakty z historii niepodległościowego zrywu, przedstawione w dostępnej dla dzieci formie. Wraz z listem od Marszałka Województwa Wielkopolskiego, skierowanym do nauczycieli, zachęcającym do włączenia się w akcję #MALIPOWSTAŃCYna102 wysłany zostanie również link do strony www.27grudnia.pl, z której będzie można pobrać kartę pracy oraz link do filmu instruktażowego. Karta pracy #MALIPOWSTAŃCYna102 zawierać będzie również harmonogram lekcji na temat Powstania Wielkopolskiego. Nauczyciele mogą przesłać zdjęcia najlepszych rogatywek za pośrednictwem webankiety (przycisk „PZEŚLIJ PRACE”) umieszczonej na stronie 27grudnia.pl w dniach od 7 – 20 grudnia. Prace najmłodszych Wielkopolan zostaną opublikowane w galerii zdjęć na stronie https://27grudnia.pl w dniu 27 grudnia. Dla uczestników akcji przewidziano pamiątkowe dyplomy.

Drodzy Wielkopolanie, a czego Państwo życzą sobie i Wielkopolsce 102 lata od wybuchu zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego? Zachęcamy do wspólnego świętowania!